Uğur UĞURAL: Rol model

Giriş Tarihi: 15.6.2014
Sağlığı değerli, fit, atletik yaşam dostları.
Merhaba cennet Antalyamızın yüreği güzel, ruhu güzel, kalbi güzel, sağlığı değerli SABAH Akdeniz okurları.
Üst üste yayınladığımız Uğural Fit Shake yazı dizisi güzel mail'leriniz sayesinde kendi rekorunu kırdı. 4 mevsim plaj formundaki siz değerli okurlarımız sayesinde geçen hafta yine sosyal medyayı salladık.
Önümüzdeki hafta basen düşmanı fit shake tariflerine ve geriye kalan egzersizlerimize tüm hızımızla devam edeceğiz.
Bu Pazar Babalar Günü. Bu vesile ile önemli bir konuyu işlemek istedim. Çünkü geleceğimizin teminatı çocuklarımızın 'sağlıklı benlik algısı' geliştirmesindeki en önemli rollerden biri babalara düşüyor.
Geleneksel aile yapısının çekirdek aileye dönüşmesi, çalışan anne sayısının artması, tarihsel süreç içinde 'baba olma' kavramını önemli değişikliğe uğrattı. 1700'lü yıllardan günümüze bakın. Evin geçimini sağlamaktan, çocukların dini ve okuma yazmayı öğrenmesinden, bir meslek edinip yuva kurmasından, baba sorumluydu. Artık günümüzde babaları, hamilelik gibi kritik bir sağlık sürecinin ilk günlerinden itibaren, anne ile sorumluluğu paylaşan, çocukları ile duygusal bir bağ kuran başroldeki birey olarak görüyoruz.
Bunun ötesinde daha da önemli olan bir şey var. İnsan psikolojisindeki en kritik dönemeçlerden biri 3.5 yaştır. Bu dönemeç, babanın, anne çocuk ikilisinde üçüncü kişi olarak yerini aldığında ve çocuğun sosyal yaşama hazır olduğu anda başlıyor. Ergenlik sonrasındaki bireyselleşme, hatta meslek edinmeye kadar geçen ve her çocuk gibi benim de bugünkü vizyonumu, kariyerimi kazanmama neden olan; işte bu dönem oldu.
O yüzden anne babalara bu köşeden sık sık çağrı yapıyorum. Sağlıklı, bilinçli seçimler yapalım.
Çocuklar birer ayna gibidir. Hatırlıyorum da; içtiğim ilk vitamin shake, ocakta sürekli kaynayan enteresan kokulu çaylar, babamla ilk yüzüşüm, gün doğumundaki kardiyolarımız, koşma yarışlarımız, onun siyah demirden dökme dambılları, bugün; her yeni güne başlarken her nefeste daha dün gibi zihnimde.
Babalar ailenin görünmeyen, gizli kahramanlarıdır. Çocuklar; gelecekteki sosyal birey olarak rol modelini, babasını izleyerek belirler.
Çocuklar kişiliklerini kazanırken babanın sağlık, fizik ve mental açıdan analizini yapar. Kendi hedeflerini belirler. Hedefler, bu yaşamdaki vizyonumuzun alt basamaklarıdır dostlar. Vizyon; kendisine ulaşılıncaya kadar büyüklüğü tartışılmayan tek hedeftir. Hayallerin en büyüğüdür. Hedeflerine bir gün teker teker ulaşmayı başaranlar, zirve hayallerine doğru hızla yol alır.
En büyük hedeflere ulaşmak büyük özveri gerektirir biliyorsunuz.
Fitness tutkusu dolu sağlıklı yaşam köşemizde aylardır bu özveriyi yaşıyoruz. Bu hayatta başarabilmek için, önce vizyonunuzu belirlemek zorundasınız. Vizyon; gelecekle ilgili hayallerin bugünden fotoğrafının çekilmesidir.
Yıl 1990. Ben bugün; o hayalimin fotoğrafını ve gurur tablomu siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Sevgili babam; eminim ki bir yerlerden beni izliyordur.
Bu kareyi; hayallerinin fotoğrafını çekip sevgi, tutku ve bilinçle çocuklarının beyinlerine nakşeden, onları zirvedeki başarıya taşıyan tüm babalara addediyorum.
Babalar gününüz kutlu olsun.
Sağlık ve sevgiyle kalın.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uğur UĞURAL: Rol model
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN