Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya yine gözde

TÜRSAB'ın raporuna göre Antalya bu yıl da turizmin en gözde kenti olacak. En büyük umut ise İranlı turistlerde

Giriş Tarihi: 16.6.2014
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'nin (TÜRSAB) '2014 Turizm Sezonu Raporu'na göre, geçen yıl toplam 39 milyon kişiyi ağırlayan turizm sektörü, yurt dışında yaşayan vatandaşlarla birlikte bu yıl toplam 43 milyon kişiyi misafir edecek. Bu dönemde yurt içi ve yurt dışında seyahat edecek Türklerin sayısı ise 14 milyonu aşacak.

DOLULUK DÜŞTÜ GELİR ARTTI

TÜRSAB'ın raporuna göre; 15-29 Haziran tarihleri arasındaki 2 haftalık dönemde otellerde konaklayan yerli turist sayısında Mayıs ayına göre yüzde 60'a varan artış yaşanıyor. Yerli turistin gözdesi yine Bodrum ve Antalya oldu. Turizm sektörü, sezonun ortasına rastlayan Ramazan ayında yerli turisti kaybetmemek için yüzde 30-40'a varan indirim yapacak. Antalya'da doluluk oranı önceki yıla göre yüzde 8 düşse de oda başına gelir yüzde 4.2 arttı.

İRANLILAR YÜZDE 51 ARTTI
TÜRSAB'ın raporuna göre; Türkiye'ye gelen ziyaretçiler arasında Rusya ve Almanya büyük önem taşıyor. İlk dört ayda yüzde 6.9'luk bir artışa sahne olan Rusların yaz aylarında yine Antalya'ya akın etmesi gündemde. Almanya ve Belçika'da bu sene kan kaybeden Türk turizminin yüzünü güldüren en büyük hareket ise İran'dan geliyor. İlk dört ayda İran'dan gelen turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 51.6 artarak yarım milyonu geçti. İl bazında turizm rakamlarına bakıldığında ise ocak-nisan aylarında genel bir artış göze çarpıyor. Antalya 4.2'lik bir artışa sahne olmuş durumda.

TURİZM GELİRİ ARTACAK
Rapora göre Antalya'da oda başına gelir Nisan 2013'e 33.9 euro iken bu yıl 35.3 euro seviyesine yükselmiş durumda. Ortalama günlük satılan bedel ise nisan itibarıyla 71.7 euro. Ancak asıl sezonun mayısta başladığı düşünüldüğünde Antalya'daki oteller bu yıl gelirlerini artıracak görünüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya yine gözde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN