Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hepsinin kalbi yenilendi

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nde kalp nakli olan 10 hasta, Prof. Dr. Ömer Beyazid ve Kalp Damar Cerrahi Yoğun Bakım ünitesi ekibi ile kahvaltıda buluştu

Giriş Tarihi: 16.6.2014
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde kalp nakli olan 3'ü kadın 10 hasta, Kalp Damar Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesi ekibine kahvaltı verdi. Tüm ürünlerin doğal ve organik olduğu kahvaltıya, nakilli hastalar, yakınları ve nakli gerçekleştiren ekip katıldı. Nakilli hastalar, kalp nakli olduktan sonra da normal hayatlarının sürdürdüklerini söyledi. Hastalar sadece kalplerinin değiştiğini, beyinlerinin değişmediğini bildirdiler.

KALBİN DÜSMANI STRES

Nakilleri gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Beyazid, üniversite hastanesi olarak bugüne kadar ilki 1998 yılında olmak üzere 80 kalp nakli gerçekleştirdiklerini söyledi. Organ bulunamaması nedeniyle 80 kişiye yapay kalp taktıklarını belirten Prof. Dr. Beyazid, "Acil kalp bekleyen hastalarımıza kadavradan organ bulamadığımız için suni kalp takmak zorunda kalıyoruz" dedi.

İKİ HAFTADA BİR NAKiL
Beyazid son zamanlarda kadavradan organ çıkması nedeniyle iki haftada bir kalp nakli yaptıklarını söyledi. Kalp olması halinde sırada acil kalp bekleyen 150 hastaya nakil yapabilecekleri belirten Beyazid, "İnsanın böbreği iflas ederse diyalize girerek yaşayabilir, ama kalbi iflas ederse yaşayamaz. Toplum organ bağışı konusunda aydınlatılmalı" açıklamasın yaptı.

DUYGUSALLAŞTIK

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 1998'de kalp nakli olan Hamide Akman, 2010'da kalp nakli olan Mehtap Kaya ile 2013'te nakil olan Ayla Kınay, yeni kalplerinin kendilerini duygusallaştırdığını söylediler. Yeni kalpleri ile eski hayatlarına devam ettiklerin belirten üç nakilli hasta, kalbin en büyük düşmanın stres ve sinir olduğunu, sigara ve alkol gibi etkenlerin ise arkadan geldiğini ifade etti. Erdoğan ÖZTÜRK / Antalya
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hepsinin kalbi yenilendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN