Konuksever'deki AVM Büyükşehir'den döndü

Büyükşehir Belediye Meclisi, kent gündemini uzun süre meşgul eden ve büyük tepkilerin doğmasına neden olan AVM talebine 'dur' dedi

Giriş Tarihi: 17.6.2014
Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı devam toplantısında Antalya'nın geleceğini ilgilendiren çok önemli kararlar alındı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel başkanlığında toplanan meclis, büyük öneme sahip üç konu hakkında son kararını verdi. Meclis'in görüştüğü ilk önemli konu Konuksever Mahallesi'ne yapılması planlanan dev alışveriş merkezi ile ilgiliydi. Türkiye'nin en büyük AVM'sinin yapılmak istendiği alanı daha önce konut alanına çeviren meclis kararına gelen itirazları değerlendiren meclis üyeleri, itirazların yersiz olduğunu ve alanın konut alanı olarak kalmasının uygun olduğuna karar verdi. Oybirliği ile alınan karar neticesinde Antalya gündemini uzunca bir süre meşgul eden AVM'nin yapılması engellenmiş oldu.

DOĞU GARAJI ESNAFIN OLDU

Büyükşehir Meclisi, Mustafa Akaydın döneminde üniversite yapılması planlanan Doğu Garajı ile ilgili de önemli bir değişikliğe imza attı. Önceki dönemde üniversite yapılması kararlaştırılan alanı Büyükşehir Belediyesi'nin özel proje alanına çeviren meclis, uygulanacak projenin Antalya'ya, özellikle de esnafa yarar sağlaması gerektiğine dikkat çekti. Başkan Türel dile getirilen hassasiyetler karşısında alanda geleneksel çarşı kültürünü yaşatacak bir projenin uygulanacağını ve daha önce burada faaliyet gösteren festival çarşısı esnafının yeniden Doğu Garajı'na taşınacağını belirtti.

YURT İNŞAATI DURDU

Arapsuyu Mahallesi'nde yapımı devam eden yurt inşaatını da masaya yatıran meclis, iç denetçi raporlarına göre inşaata ruhsat veren Konyaaltı Belediyesi'nin yetkisi dışında bir karar alarak inşaata izin verdiğini oy çokluğu ile kabul etti. Bölgeye ait fuar ve eğitim alanı plan notunda eskiden verilmiş mahkeme kararlarını dikkate alarak değişikliğe giden meclis üyeleri, bölgenin sadece fuar alanı olarak kalmasını uygun gördü. Meclis ayrıca eğitim alanı olarak tahsis edilen alanı özel eğitim alanına çeviren kararı iptal ederek Toros Koleji'nin yapmayı planladığı okul inşaatını da engelledi. Meclis üyeleri ANTEPE'nin iki adet asfalt üretim tesisi, ANET'in ise bir adet modern şartlara sahip mezbaha kurmasına onay verdi.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Konuksever'deki AVM Büyükşehir'den döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN