Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tescil problemi

Antalyaspor A.Ş. Genel Kurulu ile ilgili soru işaretleri sürüyor. Resmi Gazete'deki 'Anonim Şirketlerin Genel Kurul Toplantılarının Usul ve Esasları'ndaki maddeler kafa karıştırıyor

Giriş Tarihi: 17.6.2014
Antalyaspor Anonim Şirketi'nin 29 Mayıs 2014 tarihinde yapılan olağanüstü genel kurulundan sonra adı yönetim listesinde yer alan birçok ismin 'muvafakatname' vermemesi, yeni seçilen yönetimin bugüne kadar hiç tam olarak toplanamaması camiayı karamsarlığı itmişti. Aradan geçen 3 haftaya yakın bir zamanda bugüne kadar hiçbir yönetim kurulu toplantısında 10 kişiden fazla toplanamayan Antalyaspor A.Ş. yönetimi, çareyi 'İcra Komitesi' oluşturmakta bulmuştu. Resmi Gazetede yayımlanan 'Anonim Şirketlerin Genel Kurul Toplantılarının Usul ve Esasları'nın maddeleri ise soru işaretlerini arttırdı.

BEYANDA BULUNULMALI

28481 sayısı Resmi Gazete'de yayımlanan 'Anonim Şirketlerin Genel Kurul Toplantılarının Usul ve Esasları İle Bu Toplantılarda Bulunacak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Temsilcileri Hakkında Yönetmelik'te, 30'uncu maddenin 3'üncü fıkrasında, 'Genel kurul toplantısında hazır bulunmayanların yönetim kurulu üyeliklerine seçilmesi halinde, bunların bu göreve aday olduklarını veya görevi kabul ettiklerini belirten yazılı beyanlarının bulunması şarttır' ifadesi dikkat çekiyor. Bir çok yöneticinin bu beyanda bulunmadığı biliniyor.

15 GÜNLÜK SÜRE DOLDU

Bu şartın yerine getirilmemiş olmasının yanı sıra aynı yönetmeliğin 14'üncü maddesinin 2'nci fıkrasındaki 'Yönetim Kurulu, toplantı tarihinden itibaren en geç on beş gün içerisinde, tutanağın noterce onaylanmış bir suretini ticaret sicili müdürlüğüne vermek ve bu tutanakta yer alan tescil ve ilana tabi hususları tescil ve ilan ettirmekle yükümlüdür' ifadesinin de şu ana kadar yerine getirilmediği belirtiliyor. Bu süreyi geçiren yönetim para cezası ödeyecek.

YÖNETİM DÜŞEBİLİR
29 Mayıs'ta yapılan genel kurul sonrasındaki 15 gün içerisinde yaptırılması gereken tescilin yaptırılmaması nedeniyle para cezası ödemek zorunda kalınmasının yanı sıra, tescil için 3 aylık bir üst zaman sınırı tanınıyor. Yönetim 3 ay içinde noter onaylı tutanağın tescilini yaptıramazsa genel kurul geçersiz sayılacak. Ancak Ticaret Sicil Müdürlüğü'nün 'Kısmi tescil' yapma hakkı da bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tescil problemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN