Konut satışında Avrupalı küstü

Antalya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sağlam, konut maliyetinin iki katına çıktığını, yabancıya satışında kazıklama nedeniyle düştüğünü açıkladı

Giriş Tarihi: 21.6.2014
Antalya'da yanlış fiyat uygulamaları yabancılara mülk satışında bindiğimiz dalı kestirmeye başladı. Antalya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Şeref Sağlam, geçtiğimiz yıla göre bu yıl yabancılara emlak satışında düşüş yaşandığını söyledi. Bu düşüşün başlıca sebebinin yabancıları yolunacak kaz olarak görmemizden kaynaklandığını da belirten Sağlam, "Yerlinin 200 bin liraya aldığı daireyi yabancı 200 bin euroya alıyor. Yabancı gelip daireye oturuyor. Yan komşusuna aynı büyüklükteki daireyi kaç liraya aldığını sorunca kazıklandığını anlıyor. Yabancıya konut satışında düşüş bekleniyor" diye konuştu. Antalya Tapu Müdürlüğü yetkilileri, 2013 yılında sadece Ocak ayında yabancılara 464 konut satılırken 2014'te ancak 3 ayda 459 konut satışına ulaşıldığı bildirdi. Bu rakamlar kazıklanan yabancıların konut alımında geri adım attığını ortaya çıkardı.

YABANCI KÜÇÜK EV İSTİYOR
Oda Başkanı Sağlam, yabancıların ev anlayışının Türklerden çok farklı olduğunu vurguladı. Özellikle batılılar ve Rusların kendi ülkelerinde 2+1 olarak tabir edilen 80-90 metrekarelik evlerde oturduğunu belirten Sağlam, "Yabancılar kendi ülkelerinde evlerini otel gibi kullanmaya alışmış. Bu yüzden küçük daireleri tercih ediyorlar. Biz yabancılara çok geniş ve büyük daireler yapıp satmaya çalışıyoruz. Tam tersi onların anlayışına göre küçük ve kaliteli daireler yapıp satmalıyız. Yabancıya mülk satışını onların isteklerine göre proje yaparak artırabiliriz" dedi.

5 BİN KONUT STOĞU VAR

Antalya'da 5 bin konutun satılmayı beklediğini belirten Sağlam, bu rakamın yetersiz olduğunu ifade ederek, "Antalya Türkiye'de en çok göç alan il. TÜİK verilerine göre 10 binin üstünde konut yapılması gerekiyor. Bu nedenle Antalya'da konut fazlası yok. Arz-talep dengesi açık değil, normal" diye konuştu.

MALİYETLER İKİ KAT ARTI
Geçtiğimiz yıllara göre inşaat maliyetlerinin artığına da dikkat çeken Sağlam, 5 yıl önce metrekaresi 500 liraya mal olan bir dairenin bugün metrekare maliyetinin bin 200 liraya ulaştığını vurgulayarak, "Artan inşaat malzemeleri ve toprak değeri ile birlikte fiyatlar ikiye üçe katlandı. Bu nedenle daire fiyatları arttı" ifadesini kullandı.

EV ANLAYIŞIMIZ DEĞİŞTİ

Sağlam Türk insanın da ev anlayışının değiştiğini belirterek "Artık insanlar daire alırken çevre düzenlemesine ve projeye bakıyor. Evinin site içinde, yüzme havuzlu, spor salonlu, saunalı ve otoparklı olmasına dikkat ediyor" açıklamasın yaptı.

3 BÖLGE İMARA AÇILMALI

Antalya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sağlam, Antalya'daki konut sıkıntısına önlem olarak yıllardır gündemde olan Kırcami, Çakırlar ve Bahtılı gibi bölgelerin imara açılması gerektiğini kaydetti. Sağlam, "Bu bölgeler imara açılırsa konut satışında kentte bir rahatlama olur" diyerek sözlerini tamamladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konut satışında Avrupalı küstü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN