Gül çiçeği üretimi soğukları yendi

Giriş Tarihi: 23.6.2014

Isparta'da, gül çiçeğinin yağışlı ve soğuk havadan etkilenmesine rağmen rekoltenin geçen yıla göre 500 ton artması bekleniyor

Dünya gül yağı üretiminin yüzde 60'ını karşılayan Isparta'da gül üreticileri yağışlı geçen bahar aylarından olumsuz etkilenmesine rağmen sezonun uzaması sebebiyle üretimde rekoltenin artması bekleniyor. Gül Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (GÜLBİRLİK) Genel Müdürü Hasan Çelik, ılık geçen kış mevsimi ve don hadiselerinin yaşandığı mart ayından sonra bazı bölgelerde gül üretiminde olumsuzluklar yaşandığını ancak son haftalardaki yağışlarla sezonun uzadığını kaydetti.

HADEF 7 BİN TON ÜZERİ

Her yıl mayıs ayı ortalarında başlayan gül hasadının haziran ayı sonunda bittiğini hatırlatan Çelik, bu sene hasat sezonunun temmuz ortalarında biteceğini söyledi. Çelik, "Her şeye rağmen bu yıl beklentilere cevap verebileceğimiz bir sezon geçirdik. Geçen yıl 6 bin 500-7 bin ton arasında bir rekolte vardı, bu yılki beklentimiz 7 bin ton ve üzeri" dedi. Çelik, Isparta'da 22 bin dönüm arazide gül üretimi yapıldığını ve yaklaşık 50 bin kişinin gülden geçindiğini belirtti.

ÜRETİMİN 3'TE İKİSİ
GÜLBİRLİK Genel Müdürü Hasan Çelik, gül sektörünün Türk ekonomisine 20 milyon euro'luk katkı sağladığına işaret ederek, dünyada üretilen 3 ton gül yağının yaklaşık 2 tonunun Isparta'da üretildiğini vurguladı. Gül yağının başta Fransa olmak üzere ABD, Kanada, İsviçre, Almanya, İngiltere, kısmen Körfez ülkeleri ve Hindistan'a ihraç edildiğini bildiren Çelik, sektördeki en büyük sorunun gümrük vergilerinden dolayı pazarlama ile hammaddesi Türkiye'de olmasına rağmen üreticinin parfümeri ve kozmetik sanayinde yeterince iş yapamayışı olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül çiçeği üretimi soğukları yendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN