Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haluk ÜNCEL: Böyle peşkeşe can kurban

Giriş Tarihi: 25.6.2014
Hatırlarsanız, ilk meclis toplantısında 'sahiller' konusunda epey bir tantana kopmuştu. AK Parti'ye muhalefet edenler sahillerin ellerinden alınacağını, Menderes Türel'in buralara el koyup, tasarruf hakkını kendisinin kullanacağını öne sürmüş, hatta bazıları işi ütopyaya götürmüş, 'haremlik selamlık' meselesine getirmişti.
Ancak, ara- dan geçen iki ay süresince görüldü ki bu tür endişelere mahal yok.
Aksine Türel sahillerin kullanım hakkını gerçek sahiplerine; 'halka' açtı.
En çok tartışılan Konyaaltı sahilini de gittim, gördüm.
Şezlonglar, şemsiyeler ip gibi dizilmiş, vatandaşın memnuniyeti yüzünden okunuyor… İsteyen evinden getirdiği ekmek arası sandviçini çantasından çıkarıp yiyor, isteyen termosundan bardağa döktüğü çayını yudumluyor. Kimse de rahatsız etmiyor.
Eskiden olduğu gibi hemen bir plaj işletmecisi vatandaşın başına dikilip "Buraya dışarıdan yiyecek, içecek getirmek yassahh hemşerim" demiyor.
Tabi ki insanı memnun etmenin bir sınırı yok. Bu nedenle bazı münferit olaylar da yaşanıyor. En büyük sıkıntı da çöp; bazı vatandaşların giderken çöplerini toplamadan ortada bıraktıklarına şahit oluyoruz. "Madem her işi belediye yapıyor, çöpleri de gelip buradan alsın" havasındalar.
Dedik ya, memnuniyetin sınırı yok… Bu insanlar da bu haklarını kullanıyorlar!
Özellikle körü körüne muhalif oldukları da konuşmalarından belli oluyor… Bence önemli değil, yarın öbür gün sahillerin gerçek sahipleri olduklarının bilincine nasıl olsa varırlar diye düşünüyorum.
Sadece biraz zamana bırakmak gerek… Bir diğer sahil meselesi de Antalya'nın en büyük ilçesi Alanya sahilleri idi… Buraları için de daha doğmamış çocuğa don biçenler oldu. 'Elden gidecek' diye feryatlar yükseldi. Türel burada da sahiller ile ilgili daha başında söylediği sözleri tuttu ve "Tamam yetki Büyükşehir'de ama bizim burası için şu anda alacağız diye bir düşüncemiz yok. Herkes rahat olsun" söylemini eyleme geçirdi. Hem de çok şık ve Alanya'nın hassasiyetleri doğrultusunda… Bu sezon PTT 1. Lig'e yükselen yaklaşık 2.5 milyon lira borcu olan Alanyaspor'un geleceği için bir karar aldı ve Alanya plajlarını işleten işletmecilerin bu borcun 1.5 milyon lirasına karşılamaları suretiyle işlerine devam edeceklerini belirtti. Alanya iki kere kazandı; hem plajların işletmesi Alanya'da kaldı hem de Alanyaspor'u PTT 1. Lig'de mali açıdan epeyce rahatlatmış oldu. Bu vesile ile Alanyaspor'a da yeni liginde başarılar dilerim.
Bu mevzularda bir bardak suda fırtına koparanlar da her halde gerekli dersi almışlardır.
"Türel sahilleri peşkeş çekecek" diyenler utanır mı bilmem ama, peşkeşin çekildiği vatandaş öyle bir memnun ki "Böyle peşkeşe can kurban" diyor…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Böyle peşkeşe can kurban
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN