Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gül bahçelerinde kırmızı alarm

SDÜ'nün hazırladığı raporda gül bahçelerinin artık yaşlandığı, üreticinin dünya pazarında dezavantajlı olduğu vurgulandı

Giriş Tarihi: 26.6.2014
Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) bünyesinde kurulan İhtisas Komisyonlarının son raporu Isparta gülüne yönelik oldu. Komisyon raporunu sunan SDÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahri Karlı, yaşlı olan gül bahçelerinin bir an önce gençleştirilmesi gerektiğini söyledi.

SIKINTILAR VAR

Ayrıca çay tarımında uygulanan gençleştirme budaması tazminatının gül tarımı yapan işletmeler için de yasalaştırılarak uygulanması gerektiğini kaydeden Karlı, Isparta'da gerekli önlemler alınmazsa Bulgaristan'ın kısa süre sonra gül üretiminde Isparta ve Türkiye'yi geçeceğini söyledi. Son yıllarda dünyada yağ gülü üretimi yapan ülkelerin sayısının arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Karlı, "Dünya pazarında gül yağı, gül konkreti üretiminde Türkiye ve Bulgaristan, gül suyu üretiminde İran ve Hindistan, kuru gül üretiminde ise Fas söz sahibi ülkeler konumundadır. Arazilerin küçük ve parçalı olması, gül çiçeği alış fiyatlarında istikrarsızlık, yüksek üretim maliyetleri nedeniyle gül yağı ve gül ürünleri pazarında rakip ülkelere karşı rekabet gücünün zayıflaması, parfüm-kozmetik teknolojisine yönelik Ar-Ge faaliyetlerinin yetersizliği ve bitki koruma alanında yaşanan sıkıntılardır" bilgisini verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül bahçelerinde kırmızı alarm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN