Fırsatçıların zam hayali boşa çıktı

Sektör temsilcileri Ramazan'ın gelmesi ile çarşı ve pazara yansıyacak zam unsurunun söz konusu olmadığını belirtti. Fırsatçıların hayali ise suya düştü

Giriş Tarihi: 28.6.2014
Her yıl Ramazan ayının gelmesini fırsat bilerek satışa sundukları ürünlerin fiyatlarına gereksiz yere zam yapanlara sektör temsilcilerinden uyarı geldi. Oda başkanları önümüzdeki günlerde zam yapılmasını gerektirecek bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

AFET YAŞANMADI
Kış ayında her hangi bir afet yaşanmadığına dikkat çeken Pazarcılar Odası Başkanı Yusuf Öztürk, her türlü ürünün bol miktarda bulunduğuna dikkat çekerek, "Pazarcıların uyguladığı fiyatlara oda olarak bizim müdahale etme şansımız yok. Halden alınan fiyatlara göre değişiklik olabilir. Fakat tarım ürünlerinin fiyatlarına zam olarak yansıyacak bir olay meydana gelmedi. Sebze ve meyvede bolluk söz konusu" şeklinde konuştu.

LOJİSTİK MALİYETLERİ

Fiyatlarda yaşanabilecek olası artışların lojistik maliyetleri nedeniyle olabileceğine dikkat çeken Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp ise "Yaz sebzesi dönem itibariyle bitiyor ve yayla sebzesi pazara giriş yapmaya başlıyor. Yayladan geldiği için yol masrafı ortaya çıkıyor ve bu sebeple küçük artışlar yaşanıyor. Bu da ancak 10-20 kuruş arası olur. Bu sene fiyatlar zaten hiç yükselmedi. Şu an da pazarda ve halde her türlü meyve ve sebze mevcut, bir sıkıntı yok" dedi.

ET RAMAZAN'DA ZAMSIZ

Sebze ve meyvenin yanı sıra et ürünlerine de zam gelmeyeceğini aktaran Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, 2.5 yılın ardından geçtiğimiz günlerde ete küçük bir zam geldiğini hatırlatarak, Ramazan döneminde et ve et ürünlerine zam yapılmasının mümkün olmadığını aktardı.

GÜNÜBİRLİKÇİLERE DİKKAT

Ramazan fırsatçılığı yaparak satışı sundukları ürünlere zam yapan kesimin günübirlik iş yapanlar olduğunu söyleyen Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı (AESOB) Abdullah Sevimçok, şehir esnafının bu tür bir çıkarcılık yapmayacağını savunarak, şunları söyledi: "Ramazan'da tüketim yoğunlaştığı için esnaf bugünleri bekliyor. Fakat bizim esnafımız bunu fırsatçılığa çevirmez. Arz ve talebe göre bazı ürünlerin fiyatlarında değişiklik gözlenebilir. Bu tür şeyleri genelde günübirlik iş yapan, Antalya'ya dışarıdan gelen kimseler yapıyor. Sabit esnaf bu fırsatçılığı yapmaz. Şu an bir zam unsuru da yok."

ÇETKODER EKİP KURDU
Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, Ramazan fırsatçılarına karşı ekipler kurduklarını açıkladı. Göktaş bu yıl Antalya ve Burdur'un da içinde bulunduğu 62 ilde 3'er kişilik gönüllü ekipler oluşturduklarını açıklayarak "Bu arkadaşlarımız kendilerini tanıtmadan, her tür gıda maddesi satan işyerlerini, lokanta, pastane, tatlı imalathanesi, pide fırını, ekmek fırını, pişirim fırını, restoran ve kafeler, marketler, AVM'ler, et ve et ürünü satan işyerleri gibi yerleri takip edecekler, haksız kazanç temin edilenler, tüketiciyi yanıltanlar, fiyatlar ile oynayanları, işlem yapılması için savcılıklara şikayet edeceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fırsatçıların zam hayali boşa çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN