Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ormanlarda alarm

Antalya'da hava sıcaklığının üst seviyelere çıkması ile ormanlarda alarma geçildi. Yangınların verdiği zararı en aza indirmek için önemli tedbirler alındı

Giriş Tarihi: 29.6.2014
Antalya'da hava sıcaklığının 40 dereceyi bulması ile ormanlarda da yangınlara karşı alarm durumuna geçildi. Antalya Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu tarafından orman yangınlarına karşı alınacak tedbirler belirlendi. Komisyonun aldığı kararlar doğrultusunda Antalya'daki 27 orman ve koruma sahasına olası yangın riskinden dolayı girişler yasaklandı. Bununla birlikte mesire alanları dışındaki bölgelerde de ateşli piknik yapmak yasaklandı. Başta Antalya Valiliği olmak üzere, emniyet, jandarma birimleri ve belediyeler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının imzaladığı tedbirler 31 Ekim tarihine kadar geçerli olacak. Komisyon'un aldığı kararlara göre, orman yangınının tespiti ve müdahalesi konusunda ilk görev muhtarlara verildi. Muhtarların yangın haberini alır almaz 112 Acil Çağrı Merkezi'ne bildirerek en kısa sürede müdahalenin sağlanması yönünde görev yüklenirken, kasıt sonucu çıkan yangının faillerinin bulunması için emniyet ve jandarma birimlerine yardımcı olması gerektiği belirtildi. Ormana bitişik tarlalarda hasat sonrası yanıcı maddelerin kaldırılıp tarla ve orman arasında geniş bir bant oluşturulması konusunda muhtarların çalışma yapması gerekliliğinin yanında otlatma izni verilen yerler dışındaki ormanlık alanların otlak olarak kullandırılmamasına karar verildi.

UÇAKLARA KALKIŞ ÖNCELİĞİ

Orman yangınlarına öncelikle orman yangın ekiplerinin müdahalesi sağlanırken, bu ekiplerin yetersiz kalması halinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarından destek istenmesi karara bağlandı. Kasten çıkarılabilecek orman yangınlarının önlenebilmesi noktasında ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliğinin artırılması gerektiği kaydedildi. Orman yangınına müdahaleye giden araçlara geçiş üstünlüğü sağlanması ile yangın uçak ve helikopterlerine de havalimanında kalkış ve geçiş önceliği verilmesi kararlaştırıldı.

27 ORMANA GİRİŞ YASAKLANDI

Komisyon kararlarına paralel olarak orman yangınlarının önlenmesi amacıyla girişlerin yasaklandığı orman alanları da belirlendi. Buna göre, Kemer, Düzlerçamı-Asar, Güzeloba, Gebiz, Karabük-Akbaş, İkizpınar, Manavgat- Taşağıl, Gülen, Sazlıçeşme, Çürük, Güzelbağ, Kargı, Dim, Demirtaş, Gazipaşa, Kumluca, Finike, Sualdığı, Aykırıçay, Lengüme, Murtiçi Geriş, Alanya ve Alara ormanları ile Düzlerçamı, Giden Gelmez, Üzümdere Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'na girişler yasaklandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ormanlarda alarm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN