Işık YARGIN: Gel

Giriş Tarihi: 7.7.2014
Her gün bir yerden göçmek ne iyi, Her gün bir yere konmak ne güzel Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş, Dünle beraber gitti cancağızım; Ne kadar söz varsa düne ait, Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.
Mevlana
Ramazan ayındayız; Ramazanla birlikte sabretmek, nefsi terbiye etmek, vicdanın sesini dinlemek günlerindeyiz.
Aynı günlerde dünya üzerindeki Savaşlar, iç karışıklıklar, terörün hız kesmeden devam ettiğine de tanıklık ediyoruz.. Her şeyin hızla çöküntüye uğradığı dünyamızda kültürün, ayakta kalan en son köprülerden biri olduğunu yadsıyabilir miyiz? Sadece ülkem üzerinden bakmadan söylüyorum ki; tüm dünyada politik, sosyal sistemler çöküntüye uğruyor. Savaş bölgemizde en acı örnekleriyle yaşanıyor.
Bahtsızlık!
Bu ruh halimin etkilediği algılarım twitter, facebook, üzerinden paylaşımlarda Mevlana'nın felsefesini yansıtanları seçti Her gelen mesaj beni de teşvik etti ve Mevlana'dan Rubailer, Mesnevi kitaplarım başucuma yerleşti. Zaman zaman bende mesajlarımda kullandım ve kendimi iyi hissettim. Zira iyi anlamak anlatmak şartıyla Anadolu toprağının ve dünyanın sahip olduğu kültür mirasları dünyanın durumunu iyiye çevirebilirler umudumu parlattım.
Son zamanlarda sıklıkla duymaya başladığımız ''Uluslararası Toplum'' (ki bunlarda kimmiş pek anlamış değilim ama) Dünyayı yakıp yıkmak, yeni dünya düzeni kurmak, yani şu fani dünyanın dibi nereyse oraya şunları bir vurduralım, sonrasına bakarız demekle çok meşgul.
Mevlana'nın İslam temelli felsefesi hali hazırda 'batı'nın zihninde hatta ve hatta 'doğu'nun batı etkisi altındaki dimağlarında beliren İslam ile ilgisi yoktur. Onda İslam bir kurum ve ya kendi içine kapalı bir gelenek halinde tezahür etmez ideoloji haline gelmez ve insanlığa siyasi zorbalık zemini hazırlamaz.
Mevlana; Egosunun karanlık yanına esir düşmüş, ayıpların en büyüğüne sebep olmuş hatta dibe vurmuş insana şöyle kucak açar: "Gel, gel, ne olursan ol, gel! İster kâfir, ister mecûsî, ister puta tapan ol, gel! Bizim dergâhımız ümitsizlik dergâhı değildir. Yüz kerre tövbeni bozmuş olsan da yine gel!" çünkü o insanoğlunun ahlaki şuurunun yani 'Vicdan'ının tekamül yolunda olduğunu bilir.
Dünya insanı olarak her savaşa, her çıkarılan kargaşaya, içinde bulunduğumuz coğrafyada uluslararası toplumun marifetlerine ekonomik bir anlam yükleyerek rıza gösteriyoruz. Dünyayı yöneten ilaççılar, silahçılar… İşimiz kolay(!mı) yapacak pek bir şey yok.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işık YARGIN: Gel
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN