Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gül Çiçeği'nde çeşit için mutasyon ıslahı

2 yıllık çalışma ile yağ gülünün genetik yapısında değişiklikler yapılarak daha kokulu ve verimli yeni gül çeşitleri geliştirildi

Giriş Tarihi: 8.7.2014
Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Baydar, dünyanın önemli yağ gülü ve gül ürünleri merkezi olan Isparta'da mutasyon ıslahı yoluyla çiçek verimi ve uçucu yağ oranı ile dökülmeye mukavemeti yüksek, çiçeklenme periyodu geniş kalitede yağ gülü çeşitleri elde etmek için 2 yıldır proje yürüttüklerini kaydetti. Proje kapsamında SDÜ yerleşkesine "Isparta'nın geleceği" adını verdikleri bir gül araştırma bahçesi kurduklarını söyleyen Baydar, bahçede klasik yağ gülünden farklı mutantlar elde ettiklerini anlattı.

MUTANT ÜRETİLDİ

Klasik yağ gülünün 30 Yapraklı olduğunu bildiren Baydar, bilimsel çalışmalarla 5 yapraklıdan 160 Yapraklı güle, koyu pembe renkli gülden beyaz güle kadar 232 çeşit farklı mutant geliştirdiklerini dile getirdi. Baydar, "Pek çok değişik genetik varyasyon elde edildi. Bunların içerisinde çiçek verimi, uçucu yağ verimi, kalitesi en yüksek olanlar seçilecek. Proje tamamladığında klasik
Isparta gülünden daha yüksek kalitede, daha kokulu ve daha pembe yağ gülü çeşitleri geliştirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

KOZMETİK PAZARI ÖNEMLİ
Türkiye'de 10 bin ailenin yağ gülü işini yaptığını, yağ gülünü işleyen 20 kadar fabrikanın ürettiği dış pazar değerinin 15 milyon euro olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Baydar, "Yağ gülünden elde ettiğimiz gül yağı, konkret, gül suyu gibi temel endüstriyel ürünleri parfüm şişelerine veya kozmetik kutularına sokmayı başarabilirsek milyonları değil, milyarları konuşuruz. 65 milyar euro'luk kozmetik pazarında mutlaka yer almalıyız. Bu fırsatı ve avantajı ekonomik olarak çok iyi değerlendirmeliyiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül Çiçeği'nde çeşit için mutasyon ıslahı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN