Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türel'den üç ayda sekiz büyük proje

SABAH Akdeniz, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in ilk 3 aylık karnesini çıkardı. Türel, başkanlık koltuğunda 3. ayını doldururken bu sürede 8 büyük projeye imza attı

Giriş Tarihi: 8.7.2014
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ikinci başkanlık döneminin ilk 3 ayını geride bıraktı. Başkanlık koltuğuna oturur oturmaz verdiği sözleri yerine getirmeye başlayan Türel, geride kalan 3 ayda kentin önemli sorunlara çözümler üretmeye başladı.

ÜCRETSİZ SAHİL
Türel'in ilk çeyrekte hayata geçirdiği en önemli hizmetlerden biri, Konyaaltı sahilindeki hizmetleri ücretsiz olarak halka sunması oldu. Sahili Antalyalılara ve turistlere hediye eden Başkan Menderes Türel, göreve geldikleri zaman 'Türel sahilleri peşkeş çekecek' diyenleri hatırlatarak "Evet peşkeş çektik, halka peşkeş çektik, sahil halkımızındır" dedi. Sahilde 7 bin şezlong, 3 bin 500 şemsiye, 3 bin 500 masa, duş, tuvalet ve internet ücretsiz hale geldi.

TÜRKİYE'DE BİR İLK

Başkan Menderes Türel, Antalya'daki 909 muhtarın Büyükşehir Belediyesi'ne gelmeden sorunlarını SMS, faks ve internet vasıtasıyla ulaştırmalarını sağlayacak Muhtar Bilgilendirme Merkezi (MUBİM) sistemi kurdu. Muhtarlar kurulan sistem sayesinde telefon, SMS, faks ya da e-mail yoluyla şikayetlerini, Büyükşehir Belediyesi'ne iletebilir hale geldi. Türkiye'de ilk kez uygulanan sistemde, iletilen sorun hangi birimi ilgilendiriyorsa gelen mesajı o birimin ekranına otomatik olarak yönlendiriyor. Şikayet birimin ekranına düştüğü anda iş emri şeklinde gereken yapılıyor ve sorunun ne aşamada olduğu eş zamanlı olarak Başkan Türel'in cep telefonu ekranında da görülüyor.

FESTİVAL ÇARŞISI

Başkan Türel uzun yıllardır çukur olarak bırakılan Doğu Garajı alanını da seçimde söz verdiği gibi içinde Festival Çarşısı'nın da yer alacağı bir cazibe merkezi yapmak üzere ilk adımı attı. Türel'in Doğu Garajı'nın özel üniversite alanından, özel proje alanına dönüştürülmesi teklifi Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından oybirliği ile kabul edildi. Doğu Garajı, sahip olduğu nekropol alanı ile birlikte içinde Festival Çarşısı'nın da bulunduğu, geleneksel çarşı kültürünün yaşatıldığı bir cazibe merkezine dönüştürülecek. Projeye, Mimarlar Odası ve sivil toplum kuruluşları (STK) ile yapılacak ortak çalışma sonrası karar verilecek.

KIRCAMİ MÜJDESİ VE TRAFİK

Türel başkanlığında toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi, 5 bin ölçekli Kırcami planına yapılan itirazları reddederek, binlik planın önündeki tüm engelleri kaldırdı. Mecliste tarihi bir gün yaşandığını belirten Başkan Türel, "Antalya'nın 30 yıldır kanayan yarasını çözmenin mutluluğunu yaşıyoruz" dedi. Türel, STK'lara dava açarak süreci tıkamamaları çağrısında bulundu. Trafik sorununa da el atan Türel, 19 yeni kavşak ve 200 kilometre yeni yol yapacaklarını söyledi. Türel yeni dönemde Antalya'yı 4 katlı kavşakla ile de tanıştıracaklarını dile getirdi. Mevlana Kavşağı'nı 4 katlı hale getirecek projeler hazırlandı. Gazi Bulvarı üzerine yonca kavşak alanı ya da 4 katlı kavşak yapılması için de planlamalar devam ediyor. Menderes Türel, "Bulvar üzerinde 3 kavşağı yer altı yolları ile birleştirmeyi ve paralel yollar açarak batı-doğu istikametinde trafiği rahatlatmayı planlıyoruz" dedi.

KÖYLERE ASFALT

Başkan Menderes Türel'in talimatıyla ilçe ve köylerde fark gözetmeksiniz hizmet seferberliği başlatıldı. İlk 3 aylık dönemde Döşemealtı ilçesinin Aşağıoba, Karataş, Dereli, Kevşirler, Ekşili köyleri bağlantı yolları asfaltla kaplandı. Başkan Türel, Korkuteli ziyaretinde vatandaşlara verdiği sıcak asfalt sözünü de yerine getirdi. Büyükşehir ekipleri, Fatih Bulvarı'nı sıcak asfaltla kapladı. Kumluca ilçesi Beykonak beldesi sokak ve caddeleri ile Kaş ilçesi Kömürlük mevkiindeki turistik yola sati kaplama asfalt yapıldı. Kaş Çukurbağ Yarımadası'nda da bin 600 metrelik yol asfaltladı. Turizm işletmecilerinin yoğun olduğu bölgede gerçekleştirilen asfaltlama çalışması turizmcileri sevindirdi. Ayrıca Demre ilçesi sahil yolu ile köy yolları da asfalt çalışmaları başladı.

UCUBENİN YERİNE CAZİBE MERKEZİ
Antalya'nın kangrene dönüşen sorunlarından biri daha Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in girişimleri ile çözüme kavuştu. 10 yıldır yıkımı yılan hikayesine dönen, Antalyalılar tarafından "ucube, hayalet" gibi isimler ile anılmaya başlanan Özel İdare binasına ilk kazma vuruldu. Türel, binanın yerine muhteşem bir park ve yeşil alan yapılacağı müjdesini vererek, "Dönemin ilk projesi Antalya için güzel bir sabahın müjdesidir. Burası gerçek bir cazibe merkezi olacak. Projeyle turizm, ticaret gelişecek, esnaf ve Antalya kazanacak" dedi.

KEMER'E DENİZDEN YOLCULUK 10 LİRA
Türel, geçmiş dönemde uygulanan yanlış fiyat politikaları nedeni ile Kaleiçi Yat Limanı'nda çürümeye terk edilen deniz otobüslerini yeniden sefere çıkardı. Antalya- Kemer arası deniz otobüsü seferleri ücreti, tüm Antalyalıların yararlanabilmesi için 10 lira oldu. Deniz otobüsleri, Antalya-Kemer arasında karşılıklı olarak 07.00, 08.30, 12.30 ve 17.00 olmak üzere günde 4 sefer yapmaya başladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türel'den üç ayda sekiz büyük proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN