Türkiye'nin en iyi haber sitesi

500 bin lira ödenek

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, geçen hafta Adrasan'da çıkan orman yangınında zarar gören vatandaşlar için ilk etapta 500 bin lira göndereceklerini açıkladı

Giriş Tarihi: 9.7.2014
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Adrasan'da meydana gelen yangında maddi zarara uğrayan vatandaşlara yardımda bulunulacağını belirterek, ilk etapta 500 bin lira gönderileceğini bildirdi. Çavuşoğlu, Kumluca ilçesine bağlı Adrasan mahallesinde 28 Haziran'da çıkan orman yangının ardından bölgede incelemelerde bulundu. Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile birlikte Adrasan'a gelen Çavuşoğlu, yanan bölgeyi inceledi, tesisleri zarar gören turizmci ve esnafa geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. İncelemelerinin ardından Akdeniz Üniversitesi Avrupa Akdeniz Gençlik Eğitim ve Dinlenme Tesisi'nde bölgedeki işletmecilerle biraraya gelen Çavuşoğlu, Antalya'nın göz bebeği Adrasan'da meydana gelen yangından dolayı şahsı ve hükümet adına geçmiş olsun dilediğini söyledi. Çavuşoğlu, valilik ve yerel yönetimlerin yanı sıra jandarmanın da bölgede can güvenliğini sağlamak için her türlü tedbiri aldığını, bundan sonra vatandaşın uğradığı zararın tazmin edilmesi için çalışılacağını bildirdi.

BAŞBAKANLIK FONUNDAN

Bölgenin imar yapısı ve sigortayla ilgili bazı sıkıntıların yaşandığını ifade eden Bakan Çavuşoğlu, vatandaşın uğradığı maddi zararın tazmin edilmesinde devletin sorumluluk sahibi olduğunu kaydetti. Konuyla ilgili Antalya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi'nin çalışma yaptığını belirten Çavuşoğlu, "AFAD'ın mevzuatına uygun değilmiş, Başbakanlık'ta böyle bir fon var. Sayın Başbakanlık Müsteşarımız yazıyı hazırlamışlar, sayın Başbakanımızın imzasına sunacaklar. Sayın Başbakanımız imzaladıktan sonra ilk etapta 500 bin lirayı burada bazı vatandaşların zararının tazmini için göndereceğiz" dedi. Çavuşoğlu, gerek olursa Ankara'dan ilave kaynak aktarılması konusunda da ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı. Çavuşoğlu, Adrasan, Olimpos ve Çıralı bölgesinin turist profilinin Belek, Kemer, Alanya ve Side'ye gelen turist profilinden biraz daha farklı olduğunu belirterek, Adrasan'a gelen turistlerin ağaç evler, doğal ortam ve butik işletmeler için geldiğini, bu nedenle bölgenin yapısına uygun, sürdürülebilir bir turizm için çalışma yapılacağını söyledi.

ÖZTÜRK VE TÜREL DE GİTTİ
Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, Adrasan'da tarihin hiçbir döneminde bu kadar çok insanın yaşamadığını söyledi. Öztürk, yangında 125 hektar ormanın yok olduğunu ve 80'e yakın işletmeden 4'ünün büyük, 3-4 işletmenin de kısmi zarar gördüğünü dile getirdi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de bölgede yangın haberini aldıkları andan itibaren tüm imkanları seferber ettiklerini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
500 bin lira ödenek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN