Yılda 100 bin turist çekiyor

Antalyalı turizmci Kutsal İyicil, öğrenciliği sırasında Yörüklerin kullandığı eşyaları toplayarak kurduğu Yörük Parkı'nda, yılda yaklaşık 100 bin turiste hizmet veriyor

Giriş Tarihi: 13.7.2014
Antalyalı turizmci Kutsal İyicil tarafından 32 yıl önce Kemer ilçesinde kurulan ve 10 bini aşkın eşyanın bulunduğu Yörük Parkı'nı yılda yaklaşık 100 bin turist ziyaret ediyor. Üniversiteden mezun olduktan sonra çalışmaya başladığı Antalya Orman Bölge Müdürlüğü'ndeki görevinden 32 yıl önce istifa eden İyicil, Kemer'de milli park statüsünde bulunan Küçükburun'a "Yörük Parkı" kurdu. Yörüklerin yaşamını anlatan 10 bini aşkın eşyanın bulunduğu parka, 32 yılda 50 ülkeden turist geldi. Antalya'da alternatif turizmin önemli adreslerinden olan Yörük Parkı'na gelenler, kilimden, keçeye, heybeden azık torbasına kadar farklı eşyaları görme şansı buldu.

KÜLTÜRÜ YAŞATMAK

Yörük Parkı'nın işletmecisi Cemal Şahin İyicil, Yörüklerin büyük bölümünün 40-50 yıl öncesine kadar göçebe bir hayat sürerek yaylalarda, çadırlarda yaşadığını ancak çeşitli nedenlerle bu kültürün yok olmaya başladığını söyledi. İyicil,"Yörükler doğa sevgisinin ve köklü bir kültürün simgesidir. Bu kültürü yeni nesle ve turistlere tanıtmamız gerekiyor. Yörük Parkı, bu anlamda önemli bir misyonu üstleniyor. Buraya gelen turistler, Türklerin ne kadar önemli bir kültürleri olduğunu fark ediyor" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yılda 100 bin turist çekiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN