Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstifa nedeni hizmet aşkı

Giriş Tarihi: 15.7.2014

CHP'den AK Parti'ye geçen Konyaaltı ve Büyükşehir Meclis Üyesi Önder Önen, AK Parti'ye geçmesinin nedenini, 'CHP'de hizmet etme alanı kalmamıştı' diye özetledi

CHP'den istifa ederek AK Parti'ye geçen Konyaaltı ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Önder Önen, istifasının gerekçelerini Sabah Akdeniz'e açıkladı. Türkiye'nin en genç belediye meclis üyesi olduğunu ifade eden 30 yaşındaki Önen, "AK Parti'nin hizmet aşkı aldığım kararın en önemli etkenidir" dedi. 2002'den bu yana CHP içerisinde birçok görevde bulunduğunu ifade eden Önen, "CHP'de siyaset yapmanın zorluğunu partililer çok iyi bilir. Bugün AK Parti'yi tercih etmemin tek sebebi artık CHP'de hizmet etme alanı kalmamasıdır. AK Parti'nin hizmet aşkı aldığım kararın en önemli etkenidir" şeklinde konuştu.

KÖK VE AKAYDIN'A CEVAP
İstifasının ardından kendisi hakkında çeşitli söylemlerde bulunanlara cevap veren Önen, "CHP İl Başkanı Devrim Kök benim için, 'Ben kefil olmamıştım, ön seçimden çıktı' dedi. Bir il başkanının kefil olmadığı bir isim ön seçimden çıkıyorsa, o il başkanının aynada kendisine bakması gerekiyor. 2009 yılında CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, Mustafa Akaydın'ı belediye başkan adayı gösterdi. Mustafa Akaydın, 7 Mehmet Restoran'da kendisine 'Benim için Mustafa Kemal Atatürk'ten sonra en büyük lidersiniz' dedikten 3 gün sonra neden Sayın Baykal büyük ağrı durumuna geldi. CHP'de bu karışıklık neden oluştu. Antalya halkına sözler verip 'Yaparsa Hoca yapar' sloganı ile çıkıp Antalya'nın 5 yıllık kaybı için halka ne diyecek?" ifadelerini kullundı.

SEN KÖŞEDE OTUR

CHP'de görevsizleştirildiğini ve hizmet etme isteğinin örselendiğini ifade eden Önen, "Siyaset hizmetin temel olgusudur. Hizmet edebilmek için AK Parti'ye geçtim. CHP'de Türkiye'nin en genç belediye meclis üyesine hiçbir görev verilmemiştir. Milletimize hizmet etme alanında bizlere görev vermiyorlarsa tekrar söylüyorum dönüp aynaya bakmaları elzemdir. Yeni CHP diye nitelendirdikleri CHP'de hem hizmet etmek isteyen gençlerin hem de tecrübe sahibi insanların önleri kesiliyor. Grup toplantısında sen şuraya, sen buraya aday olacaksın deniyor, fakat bana 'Sen bir yere aday olma arkadaş' deniyor. Ben de bunun üzerine Lara Birlik Meclis Üyeliğine aday oldum. AKP ve MHP'nin oyları ile seçildim. Bunu görmezden gelip hizmet alanımızı kapatmaya devam ettiler" dedi.

Geçişlerin nedeni CHP'nin zihniyeti

AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse ise Önen'in transferi ile ilgili menfaat iddialarını yalanladı.

HÜR İRADE
Önder Önen'in CHP'de Antalya'ya hizmet edemeyeceğini anladığı için partisinden istifa ettiğini aktaran Köse, "Kesinlikle herhangi bir menfaat ilişkisi söz konusu değil. Bu arkadaşımız bize değişik kanallar vasıtasıyla müracaat etti. Artık CHP'de siyaset yapılamayacağı ve Antalya'ya bir çivi çakılma noktasında CHP'nin her hangi bir katkısının olmadığını anladılar. CHP'de siyaset yapma ve hizmet etme imkanı olmadığını yaşayarak gördüler. Bu sebeple partimiz saflarına katıldılar. Bu karar Önder Bey'in kendi hür iradesidir" diye konuştu.

SÜKUTU HAYAL
Özellikle genç CHP'lilerin gerçeklerin farkına vardığını ve yol yakınken ayrılma kararı aldıklarına dikkat çeken Köse, "CHP'den gelen arkadaşlara baktığımız zaman genç, idealist ve Antalya'ya hizmet etmek isteyen kişiler olduğunu görüyorsunuz. Arkadaşlarımız bir hevesle CHP içerisinde görev alıyorlar fakat oradaki zihniyetin yapmamak adına kurulu olduğunu meselenin içerisinde olunca görüyorlar. Yapmamak ve yaptırmamak adına kurulan bir siyasi partide yer almaktansa, hizmeti görev edinmiş bir partide olmayı yeğliyorlar" şeklinde konuştu. Köse, Konyaaltı sahili sürecinin bir kırılma noktası olduğuna işaret ederek, "Sahil halka açılmasın, halk istifade etmesin noktasındaki bakış açısı CHP'deki bu genç arkadaşlarımızı sukutu hayale uğratmıştır" dedi.

DENGELER YİNE DEĞİŞTİ
Konyaaltı ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Önder Önen'in CHP'den istifa ederek AK Parti'ye geçmesiyle birlikte meclisteki dengeler bir kez daha değişti. AK Parti, Önen transferi ile meclisteki sandalye sayısını tekrar 53'e çıkarırken CHP'nin üye sayısı 27'ye geriledi. Mecliste MHP 22 üye ile temsil edilirken, geçen günlerde AK Parti'den istifa eden Finike Belediye Meclis Üyesi Mehmet Salur tek bağımsız üye olma özelliğini devam ettiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstifa nedeni hizmet aşkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN