Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Batı Akdeniz bölgesinde eczane enflasyonu var

Giriş Tarihi: 17.7.2014

Sağlık Bakanlığı, nüfusa göre planlama çerçevesinde yeni eczane açılabilecek yerleri açıkladı. Antalya'da eczane sayısında fazlalık var

Sağlık Bakanlığı, nüfusa göre planlama çerçevesinde yeni eczane açılabilecek yerleri açıkladı. 31 Mayıs 2012'de yürürlüğe giren kanun, yeni açılacak eczane sayılarının, ilçe sınırları içindeki nüfusa göre en az 3 bin 500 kişiye bir eczane olacak şekilde düzenlenmesini öngörüyordu. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından yayımlanan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) 2012 sonuçlarından yola çıkılarak, ilçelerde eczane başına düşen nüfusun hesaplandığı ve tablonun buna göre oluşturulduğu öğrenildi.

3 İlÇEDE EKSİK VAR

Yayınlanan tabloya göre, Batı Akdeniz'in pek çok ilçesinde eczane ihtiyacı olmadığı gibi eczane fazlalığı bulunuyor. Yayınlanan tabloya göre Antalya Muratpaşa'da 160, Manavgat'ta 77, Alanya'da 46, Serik'te 33, Konyaaltı'da 25, Kemer'de 22, Aksu'da 13 fazla eczane var. Antalya'nın eczane açığı olan ilçeleri ise Döşemealtı, Gündoğmuş ve Kaş. Tabloya göre Döşemealtı'da 2, Gündoğmuş ve Kaş'ta ise birer eczane açılabilecek. Burdur'un ise eczane açığı olan ilçesi bulunmuyor. Bunun yanında Burdur merkezde 21, Bucak ilçesinde ise 11 eczane fazlası var. Tabloya göre Isparta'nın eczane açığı olan 2 ilçesi varken, kent merkezinde 46, Keçiborlu'da 3 eczane fazlası bulunuyor. Buna göre Isparta Sütçüler'de 2, Şarkikaraağaç'ta 1 eczane açılabilecek. Fethiye ile Seydikemer ilçelerin de de eczane sayısı ihtiyacın üstünde. Fethiye'de 42, Seydikemer'de 15 eczane fazlası bulunuyor. Eczane açmak isteyenler, Bakanlık tarafından ilan edilen yerler için başvuracak ve en fazla 25 tercih yapılabilecek. Kurum, eczacının yerleştirme puanı ve tercih sıralamasını göz önüne alarak yerleştirme yapacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Batı Akdeniz bölgesinde eczane enflasyonu var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN