Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarih canlanıyor

Giriş Tarihi: 17.7.2014

11 bin yıllık geçmişe sahip Tlos Antik Kenti ödenek olmayınca 17 üniversite öğrencisinin çabasıyla gün yüzüne çıkartılıyor

Muğla'nın Seydikemer ilçesinde bulunan ve yapılan kazı çalışmalarında elde edilen bulgularla 11 bin yıllık geçmişe sahip olduğu ortaya çıkan Tlos Antik Kentinde yeni bulguların gün ışığına çıkarılabilmesi için yoğun bir çalışma gerçekleştiriliyor. Her yıl yaklaşık 20-25 bin turistin gezdiği Tlos Antik Kentinde Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Arkeoloji Bölümü öğrencilerinden oluşan 20 kişilik ekip 40 derece sıcak altında iğne ile kuyu kazar gibi kazı çalışması yapıyor. 13'ü kız 4'ü erkek arkeoloji öğrencisi Öğretim Görevlisi Taner Korkut gözetiminde Tlos antik kentinin Likya tarihini gün yüzüne çıkarabilmek için yoğun bir çaba sarf ediyorlar.

TÜRGAS'IN TAPINAĞI

Fethiye'ye 40 kilometre uzaklıkta bulunan Tlos Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunuyor. Prof. Dr. Taner Korkut, M.Ö. 3'üncü yüzyılda kullanıldığı tahmin edilen tapınağın ortaya çıkarılmasına çok ağırlık verdiklerini kaydetti. Korkut "Burada rastladığımız tapınak Türkiye'nin hiçbir yerinde yok. Bu Likya'nın Gök Tanrısı yani en büyük tanrısı Türgas'ın tapınağı. Yaklaşık 10 yıl önce burası bir ormandı. Çok fazla bir kalıntı göremezdiniz. Ama şimdi buraya geldiğinizde bir antik kente geldiğinizi görebilirsiniz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarih canlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN