Pinokyo musun mübarek?

50'nci Altın Portakal'ın ödül paralarını 31 Mart'ta Türel'in ödemesi gerektiğini savunan Akaydın, o tarihte hala başkan olduğunu unuttu

Giriş Tarihi: 23.7.2014
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin eski, şimdinin tekaüt Başkanı Mustafa Akaydın, kendi dönemi ile ilgili yayınlanan belgeli açıklamalara öyle yanıtlar verdi ki neredeyse Pinokyo'yu bile geçti.
Akaydın, CHP il binasında Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun seçim kampanyasına ilişkin basın toplantısında son günlerde medyada çıkan haberler üzerine kendisine yöneltilen sorular üzerine açıklamalarda bulundu.
Ancak Akaydın'ın açıklamalarının her zamanki gibi gerçekleri yansıtmadığı ortaya çıktı. Örneğin; Akaydın, Menderes Türel'in 18 Temmuz Cuma günü İstanbul'da, Yıldız Sarayı'nda gerçekleştirdiği 51'inci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali tanıtım toplantısında, 50'nci festivalin ödüllerinin hala ödenmediğine ilişkin açıklamasının da gerçek dışı olduğunu söyledi.
Akaydın'ın bu söylemi ile kendi kendisi ile çeliştiği ortaya çıktı.
Çünkü, Akaydın ödüller ile ilgili son ödeme tarihinin 31 Mart olduğunu belirtmişti. Bu tarihte Akaydın Belediye Başkanı idi, Türel 6 Nisan'a kadar görevi teslim almamıştı. Yani başkanlık koltuğunda Akaydın vardı, buna rağmen festivalin ödüllerini ödememeyi tercih etti. Bu bir… İki; Akaydın utanmadan, "Bu ödülü 4 aydır ödememiş" diyerek Türel'i hedef almıştı. Ancak Türel'in bu işlerden haberi festival ile ilgili basın toplantısı öncesi olmuştu. Akaydın'ın böylelikle her zaman yaptığı gibi doğruları söylemeyip, gerçekleri saptırdığı belirlendi.
Çünkü, Akaydın o tarihlerde belediye ile ilgili evrak yakma işlerine yoğunlaşmıştı.
Üç; şimdi en önemlisi, ödemelerin 31 Mart'ta yapılacağına ilişkin bir sözleşmenin belediyede olmadığı anlaşıldı. Eğer Akaydın'ın elinde bu tarihte ödeme yapılacağına dair bir sözleşme var ise çıkarsın, yayınlayalım.
Ayrıca yine 13 Şubat tarihinde ödeme yapılacağına ilişkin bir başka evrak var. Bu tarihte belediye başkanı kim, Akaydın mı Türel mi? Peki ödemeyen kim bir kez daha soruyoruz?
Akaydın mı, Türel mi?
Daha açık bir dille soruyoruz; 31.08.2013 tarihindeki Belediye Meclisi festival ödülleri ödemeleri ile ilgili bir karar aldı. 31.12.2013 tarihinde Kültür Hizmetleri Daire Başkanlığı Mali Hizmetler Daire Başkanlığı'na ödüllerin ödenmesi ile ilgili bir evrak gönderdi. Ve Mali Hizmetler Daire Başkanlığı da 13.02.2014 tarihinde bir ödeme emri çıkarmasına rağmen, bu para neden ödenmedi?
Sayın Akaydın, görevde olduğun tarihlerde belediyenizde 50'nci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali ödüllerinin ödenmesi hususunda bu gelişmeler yaşanırken ve 13 Şubat 2014 tarihinde ödeme emri çıkmasına rağmen, hala hangi yüzle Türel'in seçildikten sonra bu ödüllerinin tutarını ödemediğini sorguluyorsunuz?
Zamanında yerine getirmediğiniz yükümlülüklerin faturasını başkalarına çıkarmak ile elinize ne geçecek?
Akaydın bu açıklamalarıyla Pinokyo'nun yaratıcısı İtalyan yazar Carlo Collodi'yi bile geçti. Eğer Collodi günümüzde yaşasaydı hiç malzeme sıkıntısı çekmezdi. Her yalandan sonra burnu uzayan karakterine Akaydın'ın silüetini yerleştirir geçerdi.
Üstelik o dönemde tefrika olarak kaleme aldığı eserini neredeyse 5 yıllık dizi haline getirir, bir de televizyon dizisi çekerdi. Çünkü Antalya'da öyle bir belediye başkanı vardı ki gerçek bir hazine!
Evraklardan anlaşılacağı gibi 31 Mart'ta da Akaydın belediye başkanı idi, 13 Şubat'ta da… Şimdi Akaydın'a sormalı görevde olduğunuz ve yetkiniz var olduğu halde neden ödeme yapmadınız?
Akaydın'ın diğer yanıtlarını da irdeleyeceğiz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pinokyo musun mübarek?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN