Elmalı ilçesi çalkalanıyor

Giriş Tarihi: 24.7.2014

Antalya'nın Elmalı ilçesi, Kaymakam'ın Milli Eğitim Müdürü'ne mobbing uyguladığı iddiası ile çalkalanıyor. Kaymakam'ın küfür ve hakaret ettiği de iddialar arasında

Antalya'nın Elmalı ilçesinde devletin üst kademesindeki iki bürokrat arasındaki davetiye bastırma krizi ile ortaya çıkan tartışmanın boyutları giderek büyüdü ve krize yol açtı. Kaymakam ile Milli Eğitim Müdürü'nün kavgasına Elmalı Belediye Başkanı da dahil olunca krizin boyutu hakarete kadar vardı.

ODAYI KİLİTLEMİŞ

Elmalı'daki olaylar iddialara göre Recep Akalın'ın Nisan ayında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne atanması ile başladı. Eski müdürle arası çok iyi olan ve Akalın'ın kendisinin bilgisi dışında atamasına tepki gösteren Kaymakam Mehmet Murat Çekmen, ilk önce Milli Eğitim Müdürlüğü makam odasını 3 gün süreyle kilitletip makamı teslim etmedi. Bu sürede Akalın, çalışmalarını koridordaki diğer odalarda yürütmeye çalıştı. Kaymakam Çekmen, bu süre zarfında Milli Eğitim Müdürlüğü'nden gelen taleplere olumlu bakmayarak yapılacak çalışmalarda pürüz çıkardı. İddialara göre, yaşanan bu gelişmelerden sonra Kaymakam Çekmen, Milli Eğitim Müdürü Akalın'a sürekli 'mobbing' uyguladı.

DAVETİYE KRİZİ ÇIKTI

Kaymakam ile Milli Eğitim Müdürü arasında Nisan ayında başlayan tartışma 18 Temmuz'da ilçede temeli atılan Elmalı İmam Hatip Ortaokulu için yapılacak törenin davetiyesinin basımında had safhaya ulaştı. Törene Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin'in katılacak olması nedeniyle davetiye bastırılması gündeme geldi. Milli Eğitim Müdürü Akalın, konuyu Antalya Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay ile paylaştıktan sonra davet sahibinin Kaymakamlık olması gerektiğinden yola çıkarak Hükümet Konağı'nın yolunu tuttu. İki Şube Müdürü ile Kaymakam Çekmen'in makamına giden Müdür Akalın ve ekibi saatlerce bekletilerek içeri alınmadı. Bir gün sonra, durum zar zor Kaymakam Çekmen'e aktarıldı ancak, "Kim davet ettiyse davetiyeyi o bastırsın" cevabı alındı.

BAŞKAN DEVREYE GİRDİ

Davetiye ile ilgili gelişmeden sonra Müsteşar Doç. Dr. Yusuf Tekin'i ilçeye davet eden Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin devreye girdi. Süre daraldığı için bin adet davetiye bastırarak temel atma töreni için gerekli yerlere gönderdiğini belirten Başkan Öztekin, "Kaymakamımıza da gönderdim. Ancak bir gün sonra Kaymakamlık'tan iki görevli gelerek davetiyeyi bana iade etti" dedi.

BAŞKAN ÖZTEKİN ANLATIYOR
Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin daha sonraki gelişmeleri şöyle aktardı: "Daha sonra Kaymakam Bey, Milli Eğitim Müdürü Akalın'ı çağırmış. Hakaret üstüne hakaret etmiş. Ağza alınmayacak küfürler etmiş. Hatta dövmek için üzerine yürümüş. Müdürümüz devlete olana saygısından bir şey söylemeyerek odadan kaçmış. Korkudan bana geldi, sakinleştiremedim ve doktora götürüp iğne yaptırıp sakinleşmesini sağladım. Bu tür olaylar devlet adabına hiç yakışmıyor. Hele Elmalı ilçesinde böylesine önemli bir konuda mülki amirin böyle bir tavra girmesi akla mantığa sığmıyor. Ben konuyu Valimiz Sebahattin Öztürk ve Milli Eğitim Bakanımız Nabi Avcı ile de paylaştım." Yaşanan olayın ardından Kaymakam Çekmen'in temel atma töreninden bir gün önce alel acele davetiye bastırarak Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığı ile gece yarılarına kadar dağıttırdığı da ortaya çıktı. Konuyla ilgili görüşlerini almak isteyen SABAH muhabirine konuşmak istemeyen Elmalı Milli Eğitim Müdürü Akalın, Kaymakam Çeken'in son olarak kendisine 12 Temmuz'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Antalya Beach Park'taki iftar yemeğinde, Elmalı İmam Hatip Lisesi ve pansiyonla ilgili sıkıntıları içeren dosyayı vermesinden dolayı tavır aldığını ve yaşanan olaylarının hepsinin gerçek olduğunu söylemekle yetindi.

YEREL BASINDA HABER
Elmalı Kaymakamı Mehmet Murat Çekmen ile Milli Eğitim Müdürü Recep Akalın arasında yaşanan ve hakaretlere varan tartışma ilçede yayınlanan yerel 'Gündem Elmalı' gazetesinde iki gün süreyle, 'Kaymakam mı? Kabadayı mı?' ve 'Çekmen saatlerce kapısında bekletmiş' başlığı ile kamuoyuna yansıtıldı. İlçedeki iki üst düzey bürokrat arasında yaşanan gelişmelerin yargıya yansıtılacağı da alınan bilgiler arasında yer aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elmalı ilçesi çalkalanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN