Zirvede tatbikat

Giriş Tarihi: 24.7.2014

Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) Fethiye'deki Babadağ'da eğitim ve tatbikat yaptı

Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan Babadağ'ın bin 800 metresinde 3 gün boyunca devam edecek iple erişim eğitimi ve tatbikatı 17 UMKE personeliyle gerçekleştirildi. Arama Kurtarma Federasyonu baş eğitmeni Murat Yıldırım tarafından verilen eğitimde Babadağ'ın bin 800 metresindeki ağaçlara halatla istasyon kurulması anlatıldı. Daha sonra da ekipler kurdukları istasyon ile sarp kayalıkların bulunduğu yamaçtan yaklaşık 100 metre aşağı inerek senaryo gereği yaralı olan kişiye müdahalede bulunup, güvenli bir noktaya naklini sağladı.

TEMSİLİ KURTARMA

Muğla Sağlık Müdürlüğü Afet Birim Sorumlusu Hakan Babayiğit, dağlık ve sarp bir araziye sahip olan bölgede UMKE olarak her koşulda görev yapabilmek için sık sık eğitim ve tatbikat yaptıklarını anlattı. Bu eğitimde iple erişim kurarak yamaçtan aşağı inip, yaralı kişiyi güvenli bir şekilde naklini sağlama eğitimi verdiklerini belirten Babayiğit, ekibe yeni katılan personele de halatla yamaçtan aşağı inme eğitimi verildiğini vurguladı.

HER ZAMAN HAZIR
UMKE olarak kurtarma operasyonlarındaki amaçlarının yaralıya ulaştıktan sonra medikal kurtarma hizmetini sunmak ve hastanın uygun yere naklini sağlama olduğuna işaret eden Babayiğit, UMKE'nin bölgede olabilecek doğal afetlere ve kurtarma operasyonlarına her zaman hazır olduğunu UMKE'nin il genelinde 71 personel ile Muğla merkez, Fethiye, Milas, Bodrum, Dalaman, Marmaris'te konuşlu 7 araç ile sağlık ve kurtarma hizmeti verdiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zirvede tatbikat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN