7'den 70'e tezhip

Antalya'da 2 yıl önce faaliyete başlayan hat, tezhip kursuna çocuk ve yabancılar büyük ilgi gösteriyor

Giriş Tarihi: 29.7.2014
Antalya Türk El Sanatları Merkezi'nde kursiyerler, Türk-İslam el sanatlarını öğreniyor. Büyük sabır, çaba ve beceri gerektiren bu sanat dalları, Antalya Türk El Sanatları Merkezi'nde hayat buluyor. 70 kursiyerin eğitim aldığı merkezde, icazetini Osmanlı döneminin hattatlarından Hamit Aytaç'tan icazetli Hattat Fahrettin Bilgiç'ten alan Necmi Atik, katılımcılara sanatın inceliklerini aktarıyor.

YABANCILARIN İLGİSİ
Hattat Necmi Atik, 2 yıldan bu yana faaliyetlerine devam eden merkezde yerli ve yabancı çok sayıda öğrencinin eğitim aldığını söyledi. Hat, tezhip, minyatür, ebru ve kaligrafi başta olmak üzere geleneksel Türk-İslam sanatlarını meraklılarına öğrettiklerini anlatan Atik, bu sanatların unutulmamasını amaçladıklarını kaydetti. Merkezlerinde 6 sanat dalında profesyonel eğitim verdiklerini bildiren Atik, "Yüzyıllardır büyük sabır ve özveriyle yapılan el sanatlarımızı canlandırmak, yeni ustalar yetiştirmek istiyoruz. Bir yıl sonra mezunlarımızı vermeye başlayacağız. Burada eğitim alan kursiyerlerimiz de ders verecek hale gelecekler" dedi.

HER YAŞTAN KURSİYER

Atik, merkezde her yaştan ve her kesimden kursiyerler bulunduğunu dile getirerek, "10 yaşındaki öğrenciden, meslek ve kariyer sahibi insanlara kadar her yaştan kursiyerimiz var. Geleneksel sanat dallarımıza ilgi çok fazla" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7'den 70'e tezhip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN