Kıl keçilerinin yaşam savaşı

Giriş Tarihi: 1.8.2014
Antalya Damızlık Keçi ve Koyun Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeliha Öztürk, Borsanomi Dergisi'ne verdiği röportajda otlakların azalmasının üreticinin karşılaştığı sorunların ilk sırasında yer aldığını belirterek Toroslar'ın eteklerinde yaşayan kıl keçilerinin var olma savaşı verdiklerini söyledi.

TÜRKİYE 6'NCISI

Akdeniz'de Mersin'den sonra kıl keçisi üretiminin yapıldığı en büyük ilin Antalya olduğunu ifade eden Öztürk, "Antalya Teke bölgesi denilen Burdur-Isparta üçgeninin ortasında ve coğrafi şartlar bakımından keçilerin yetiştirilmesine en uygun bölge. Antalya'da küçükbaş hayvancılığın varlığından hiç kimsenin haberi yok ama küçükbaş hayvan varlığı açısından Antalya Türkiye'nin en büyük 6'ncı ili" dedi.

KIL KEÇİSİ

Küçükbaş hayvancılıkta en büyük sıkıntının otlak azlığı olduğunu ifade eden Öztürk, "Mera ve orman sahalarındaki otlakların azaltılması, kısıtlanmasıyla hayvanların yaşayacağı alanları daraltıyoruz, onlara yaşam alanı bırakmıyoruz. Hayvan sayısında geçen yıllara göre yüzde 40 azalma var. Azalmanın nedeni sahaların azalması, yeni neslin bu işi yapmak istememesi, coğrafi ve iklim şartlarının zor olduğu yerde hayvancılıktan para kazanmak isteyen kişilerin olmamasından kaynaklanıyor" ifadelerini kullandı.

ÖZ VARLIĞIMIZ
Keçinin orman zararlısı ilan edilmesinin Türk ekonomisine ciddi kayıplar yaşattığını söyleyen Öztürk, kıl keçilerin var olma savaşı verdiğini belirtterek, "Kıl keçisinin ardından yürüyen Yörükler de var olma savaşı içerisinde. Kıl keçilerini yok edersek kendi varlığımızı yok etmiş oluruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıl keçilerinin yaşam savaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN