Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayvanların ölümü tepkiye neden oldu

Akaydın döneminde Hayvan Barınağı'nda yaklaşık 3 bin 500 hayvanın öldüğünün ortaya çıkması tepkilere neden oldu

Giriş Tarihi: 2.8.2014
Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın döneminde belediyeye ait Kepezaltı Sahipsiz Hayvan Barınağı'nda yaklaşık 3 bin 500 hayvanın öldüğünün belediyenin belgeleriyle ortaya çıkması, hayvanseverleri ayaklandırdı. SABAH Gazetesi'nde yayınlanan haberin ardından birçok hayvan dostu tepkilerini dile getirmek için gazetemizi telefon yağmuruna tuttu. Antalyalı hayvanseverler, eski Başkan Mustafa Akaydın'dan bir açıklama beklediklerini dile getirdi.

MECLİS GÜNDEMİNDE

Sahipsiz hayvan ölümleri Muratpaşa Belediye Meclisi'nin Temmuz ayı toplantısında da gündeme geldi. Hayvan Hakları Komisyonu'nda görev alacak isimlerin belirleneceği seçim öncesi söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Cemal Öner, "Komisyonda görev alacak kişilerde hayvan sevgisinin ön planda olması ve gerektiğinde bu sorunlar ile dertlenebilecek kişilerin bu göreve getirilmesi çok doğru olur. Büyükşehir Belediyesi'nin düştüğü bu hatalara biz düşmeyelim. Kurtarmak için aldığımız hayvanlar bizlerin elinde ölmesin" dedi.

EYLEM YAPACAKLAR

Bugün bakımevinde yaşanan hay- van ölümlerini protesto etmek için bir eylem düzenleyeceklerini belirten Türkiye Hayvanları Koruma Derneği Antalya Şube Başkanı Sevda Kıraç, korunmaya muhtaç olan bu hayvanların hak ettiği değeri görmeleri için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. Bugün öğle saatlerinde Cumhuriyet Meydanı'nda toplanacaklarını aktaran Kıraç, hayvanseverleri alana davet etti.

KÖSE'DEN TEPKİ

Yaşananlara en sert tepkiyi ise AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse verdi. Büyükşehir Belediyesi'nin el değiştirmesin ardından Akaydın dönemine ait yanlış icraatların tek tek ortaya çıktığını aktaran Köse, "Sayın Akaydın döneminde yaşanan olumsuzlukları, sıkıntıları zaman zaman dile getirmeye çalışıyorduk. Belediyenin içerisinde olmadığımız için, ne olup ne bittiğini çok ayrıntılı bilme şansımız olmuyordu. Tabiatımız gereği ancak kesin bir bilgiye dayanıyorsa bir takım konuları gündeme getirebiliyorduk. Belediye devir olduktan sonra belediyeyi neresinden tutarsak elimizde kaldığını görme şansına erişmiş olduk. Hakikaten 40 yerinde 40 mum yanıyor dedikleri tarzda usulsüzlük, yolsuzluk ve yanlış uygulamalarla dolu olduğunu gördük. Vurdumduymazlık, aymazlık bir savurganlık söz konusu. Belediyenin nasıl battığı ve Antalya'ya hizmet edemediği net bir şekilde ortaya çıktı. Görünen köy aslında kılavuz istemiyormuş" dedi.

BU BİR İNSANLIK AYIBI
Barınakta yaşananları değerlendiren Köse, "Ortaya çıkan bu son mesele gerçekten bir insanlık ayıbı. Bırakın yolsuzluğu, hırsızlığı, arsızlığı bu resmen bir katliam. Ne olursa olsun yaşayan canlılar katledilmiş. Nefes alıp veren, yaşayan, korunmaya muhtaç bu hayvanların bilerek ve isteyerek bu hale getirilmesi, itlaf edilmesi son derece üzücü. Kullanılabilecek başka yöntemler varken, şefkatle muhafaza edilecekken belediye yönetiminin vicdansızlığı böyle bir neticeyi doğurmuş. Vahim bir hadise, kabul edilemez bir durum. Antalya gibi bir dünya şehrinde yaşanmaması gereken, dünyanın hiçbir yerinde hiçbir insanın yapmaması gereken bir vahşet. Şiddetle kınıyor ve sorumlularının cezalandırılması gerektiğini düşünüyor, toplumun gerekli duyarlılığı göstermesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayvanların ölümü tepkiye neden oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN