Eskİ eşyalardan müze oluşturdu

Kumlucalı Mehmet Düngüllü'nün 40 yıldır topladığı eşyalar, Antalya Müze Müdürlüğü tarafından 'Taşınır Kültür ve Tabiat Varlığı' olarak tescil edildi

Giriş Tarihi: 3.8.2014
A ntalya'nın Kumluca ilçesinde yaşayan Mehmet Düngüllü, tarihe ve antik eşyalara duyduğu merak nedeniyle eski eşyaları toplamaya başladı. Yaklaşık 40 yıldır antika eser toplayan Döngülü, bunları evinde oluşturduğu bölümde sergiliyor. Düngüllü'ye ait eserlerin bir bölümü, Antalya Müze Müdürlüğü tarafından 'Taşınır Kültür ve Tabiat Varlığı' olarak tescil edildi.

OSMANLI'DAN KALMA

Düngüllü'nün evindeki eşyalar arasında tarihi yüz yılı aşan mutfak eşyaları, çömlekler, ağaçtan yapılma tarım aletleri, el dokuması halı ve kilimler, Osmanlı döneminde kullanılan tartı ve ölçü aletleri, hayvan süsleri, eski madeni ve kağıt paralar, kıyafetler bulunuyor.

300 YILLIK DİŞÇİ KERPETENİ

Mehmet Düngüllü, en dikkat çekici eşyalar arasında sedir ağacından yapılma 300 yıllık arı kovanı, 1700'lü yıllara ait olduğu sanılan diş kerpeteni bulunduğuna dikkati çekti. Mehmet Düngüllü, eserlerini görmek isteyen herkese kapılarının açık olduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eskİ eşyalardan müze oluşturdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN