Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sinek kavgası

Muğla Büyükşehir Belediyesi, görevi olduğu halde sinekle mücadelede Fethiye Belediyesi'ni yalnız bıraktı. Fethiye Belediyesi sinekle mücadeleyi durdurunca kıyamet koptu

Giriş Tarihi: 4.8.2014
Türkiye'nin en önemli turizm bölgelerinden Fethiye, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından sivrisinekle mücadele konusunda yalnız bırakıldı. Yeni Büyükşehir Yasası'nın yürürlüğe girdiği Nisan ayı başından bu yana tüm ilçelerde sivrisinek mücadelesini üstlenmesi gereken Muğla Büyükşehir Belediyesi, bu görevine de hazırlıksız yakalandı.

HİÇ HAZIRLIK YAPMAMIŞ

30 Mart yerel seçimlerinden uzun süre önce Yeni Büyükşehir Yasası'nın yürürlüğe gireceği ve belediyenin sorumluluk alanının genişleyeceği bilinmesine rağmen hiçbir hazırlık yapmadığı anlaşılan CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, sivrisinek mücadelesi nedeniyle Fethiye Belediyesi'ni büyük bir maddi külfet altına soktu. Sivrisinekle mücadele konusunda bir destek alamayacağını anlayan Fethiye Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi'nden umudu keserek, yeni yasa öncesi zaten yürüttüğü sinekle mücadele işine devam etti.

MÜCADELEYİ BİTİRDİ

Fethiyeliler ile bölgeyi tercih eden turistlerin rahatı için sinekle mücadeleyi 3.5 boyunca sürdüren Fethiye Belediyesi, Büyükşehir'in bu konudaki görevini yerine getireceğine veya kendilerine ödenek tahsis edeceğine dair bir işaret alamayınca mücadeleyi durdurduğunu açıkladı. Fethiye Belediyesi ayrıca 3.5 ay boyunca sinek mücadelesi için harcadığı 2 milyon liraya yakın parayı Muğla Büyükşehir Belediyesi'nden talep edince kıyamet koptu.

BAŞVURU YOK DEDİ

Muğla Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan basın açıklamasında, Fethiye Belediyesi'nin sivrisinek mücadelesiyle ilgili kendilerine yazılı veya sözlü bir başvurusunun olmadığı ve ilaçlama konusunun 30 Eylül'e kadar Fethiye Belediyesi'nin görevleri içerisinde olduğu öne sürüldü. Büyükşehir bununla birlikte aynı gün Fethiye'ye ilaçlama makinesi gönderdi.

BÜYÜKŞEHİR'İN GÖREVİ

Gelişmeler üzerine bir açıklama yapan Fethiye Belediyesi, ilçelerdeki ilaçlama faaliyetlerinin Danıştay 8. Dairesi'nin kararı ile Türkiye genelinde büyükşehir belediyelerinde olduğunu hatırlatarak, 16 Temmuz tarihinde Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne ilaçlama faaliyeti ile ilgili yazılı olarak başvurulduğunu bildirdi. Açıklamada, "Bu yazımız 21 Temmuz tarihinde Büyükşehir Belediyesi tarafından teslim alınmıştır. Bu açıklama ve sunduğumuz belge, yetkili kurumun konuyla ne kadar ilgili olduğunun açık göstergesidir" denildi.

KENDİLERİYLE ÇELİŞİYORLAR
İlaçlama yetkisinin 30 Eylül'e kadar Fethiye Belediyesi görevi içerisinde olduğunu belirten büyükşehir yetkililerinin, Fethiye Belediyesi'nin açıklamasından 10 gün sonra 5 adet ilaçlama makinesi gönderdiğinin hatırlatıldığı açıklamada, "Büyükşehir'in, basın açıklaması yaptığı gün ilçemize ilaçlama makinesi göndermesi de açıklamalarıyla tezat oluşturmaktadır. Zannediyoruz ki Büyükşehir Belediyesi yetkilileri Danıştay kararını sonunda fark etmiştir" denildi.

KAMUOYUNUN TAKDİRİ

Fethiye Belediyesi'nin, Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin yapmadığı ya da yapamadığı ilaçlama faaliyetlerini 15 yıldır sürdürdüğü hatırlatılan açıklamada, "İlaçlama faaliyetlerini sürdürememe sebebimiz Danıştay kararından daha da çok, ilaçlamayla ilgili yetki sahibi olan Büyükşehir Belediyesi'nden bir kuruş ödenek alamamamızdır. Vatandaşlarımızın mağ- dur edilmemesi için 3.5 aydır Büyükşehir'in görevini yapan Fethiye Belediyesi'ne teşekkür etmesi gereken Büyükşehir yetkililerinin talihsiz açıklamalarını da kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinek kavgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN