Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aktarmalı ulaşım tarihe karışıyor

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, aktarmalı toplu ulaşım sistemini sona erdirecek alt yapı çalışmalarının tamamlandığını, konunun gelecek hafta UKOME'ye geleceğini açıkladı

Giriş Tarihi: 6.8.2014
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Muratpaşa ilçesi muhtarları ile yaptığı toplantıda, şehir içi ulaşımını ilgilendiren çok önemli bir gelişmeyi açıkladı. Seçimden önce aktarmalı ulaşıma son verecekleri yönünde söz verdiğini hatırlatan Türel, gerekli alt yapı çalışmalarının tamamlandığını müjdeledi.

TEK OTOBÜSLE HER YERE

AK Parti Muratpaşa İlçe teşkilatı tarafından Atatürk Parkı içerisinde bulunan Nar Bistro'da gerçekleşen kahvaltı toplantısında konuşan Başkan Türel, "Seçimlerden önce 'Aktarmasız ulaşım geliyor' dedim. Arkadaşlarım ile çalışmalarımız devam ediyor. Büyük ölçüde yol aldık. Artık Ermenek'ten otobüse binen aktarmasız olarak Devlet Hastanesi'ne gidebilecek. Alaylı'dan binen otogara tek araç ile gelecek. Döşemealtı'dan otobüse binen Lara'ya, Kundu'ya tek araç ile gidecek" dedi. Türel'in müjde niteliğindeki bu açıklamasına muhtarlar alkışlarla cevap verdi.

BU ZULÜM BİTECEK

Planların hazırlandığını ve Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) ilk toplantısında konunun masaya yatırılacağını belirten Türel, "Önümüzdeki hafta gerçekleşecek UKOME toplantısında gerekli kararlarımızı alıp aktarmasız ulaşımı hayata geçireceğiz. Artık Antalya'nın yüzde 80'inde tek araçla istediğiniz yerde binip istediğiniz yerde ineceksiniz. Sadece teknik olarak zorluk çektiğimiz yüzde 20'lik alanlarda tek araç değişimi zaruret haline geliyor. Fakat eskisi gibi çok kısa mesafeleri 2-3 araç değiştirerek tüketme dönemi geçti. Vatandaşı bu zulümden kurtarıyoruz inşallah. Aktarmasız ulaşımın kararları haftaya alınacak ve en kısa zamanda uygulanmaya başlanacak" şeklinde konuştu.

KIRCAMİ EN GEÇ EKİM'DE

Muhtarların Kırcami planları ile ilgili soruları üzerine Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'ı telefonla arayarak binlik planlar hakkında bilgi alan Türel, "Binlik planın Muratpaşa Belediyesi tarafından bir an önce tamamlanması önemli, şahsen benim ve muhtarlarımızın beklentisi bu yöndedir diye Ümit Uysal Başkan'a söyledim. 'Eylül ayı meclisine yetiştirirseniz sevinirim' dedim, kendisi de 'Eylül meclisi, olmadı en geç Ekim meclisine yetiştireceğini söyledi. Kendisine teşekkür ettik. Muhtarlarımızın huzurunda Kırcami planlarını en geç Ekim ayında yetiştireceğini Ümit Uysal Başkan söyledi" ifadelerini kullandı.

İLK KAZMA 2015'TE
Muratpaşa Belediyesi'nin binlik planları hazırlamasının ardından Büyükşehir Meclisi'nin en hızlı şekilde konuyu karara bağlayacağını ifade eden Başkan Türel, planlar hakkında yargı sürecinin devam ettiğini hatırlatarak, "Devam eden bazı davalar maalesef yine var, bu bizi oldukça üzüyor. Halkın yararına olan bir planı durdurma isteklerini ben şahsen anlamakta zorluk çekiyorum. Yargının kararı karşısında boynumuz kıldan ince ama yargı karşısında bu planın doğru olduğunu savunacağız elbette" dedi. Türel ayrıca 2014 yılı bitmeden Kırcami planlarının neticeye ulaşacağını ve 2015 yılının başlarında bölgeye ilk kazmanın vurulacağını sözlerine ekledi.

ÇALIŞMALAR BAŞLADI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın raylı sistemin EXPO'ya uzanacak ikinci etap çalışmaları için verdiği talimatı hatırlatan ve çalışmalar hakkında bilgiler veren Türel, şunları söyledi: "EXPO Yönetim Kurulu'nda Sayın Valimiz ile birlikte bir gayreti ortaya koyduk. Raylı sistemin devamı niteliğindeki projeyi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Mehdi Eker ile birlikte Başbakanımıza arz ettik. Bu konuyu Sayın Başbakanımız ile birkaç sefer değerlendirme imkanı buldum ve Başbakan Erdoğan'ın talimatı ile çalışmalar başladı. Yetkili arkadaşlarımızı İstanbul'a Ulaştırma Bakanlığımıza gönderdim. Şu an ön etüt, fizibilite ve ihaleye esas avan projeyi hazırlıyoruz. En fazla iki ay içinde Ulaştırma Bakanlığı'na sunacağız."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aktarmalı ulaşım tarihe karışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN