Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaçak rehberlerle amansız mücadele

Antalya Rehberler Odası Başkanı Hasan Uysal, kentte kaçak faaliyet gösteren yabancı ülke vatandaşı 71 rehberin, Türkiye genelinde ise toplam 150 rehberin yakalandığını söyledi

Giriş Tarihi: 6.8.2014
Turizm sezonunda Antalya'da faaliyet gösteren rehberlerin denetimini arttırdıklarını anlatan Antalya Rehberler Odası (ARO) Başkanı Hasan Uysal, kent genelinde 2 denetim aracıyla 4 personelden oluşan 'Kaçak Rehber Denetim Timi' kurduklarını söyledi. Turistik yörelerde de kaçak rehber tespitinin 30 gönüllü denetmenle yürütüldüğünü aktaran Uysal "Kaçak faaliyet gösteren rehberleri engellemeye çalışıyoruz. Denetimlerimiz yıl boyunca sürecek" dedi.

2 BİN LİRA PARA CEZASI

Denetimlerde eksik evrakla hizmet veren, sözleşmesi olmadan tura çıkan ve belgesiz faaliyet gösterenler ve bağlı oldukları acente hakkında tutanak tutulduğunu aktaran Uysal, Antalya'da belgesiz faaliyet gösteren 11'i Türk olmak üzere 71 kişi olduğunu belirtti. Uysal belgesi olmadan kaçak rehberlik faaliyeti gösterenlere düzenlenen tutanakların İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne gönderildiğini ve 2 bin liraya kadar para cezası kesildiğini söyledi.

İLK KEZ SURİYELİ YAKALANDI
Uysal, belgesi olmadan rehberlik faaliyeti gösteren yabancıların genellikle Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Moldova, Azerbaycan, Kazakistan vatandaşlarından oluştuğunu belirtti. Bu kişilerin de ülke turizmini ve rehberlik imajını zedelediğini vurgulayan Uysal, bu yıl yapılan denetimlerde ilk defa belgesiz rehberlik faaliyetinde bulunan Suriye vatandaşlarının da tespit edildiğini anlattı. Antalya'da 2 bine yakın rehberin görev yaptığını anlatan Uysal, kentte çalışma kartlı Suriye uyruklu rehber görev yapmamasına rağmen kaçak çalışan 4 kişinin tespit edilmesinin kendilerini şaşırttığını kaydetti. ARO tarafından yaz dönemi boyunca sık aralıklarla turistik yörelerde kontroller yapıldığını kaydeden Uysal, belgesiz, kaçak rehberlik faaliyeti gösterenler ile kaçak acentecilik faaliyetlerin engellenmesi için Türkiye seyahat Acentaları Birliği'nden yetkililerin denetimlerde yer alması yönünde çağrıda bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçak rehberlerle amansız mücadele
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN