Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya BES'e katılımda ülkenin ilk sıralarında

Giriş Tarihi: 7.8.2014

BES'e katılımda İstanbul yüzde 30, Ankara yüzde 9, İzmir yüzde 8 ve Antalya ise yüzde 4 katılım oranı ile ilk sıralarda yer aldı

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) 11 yılda 29.7 milyar TL'lik bir fon ve 4.7 milyon katılımcıya ulaştı. Avivasa üst düzey yöneticisi (CEO) Meral Eredenk Kurdaş Türkiye'de 18 şirketin faaliyette bulunduğu BES'te Mayıs ayı sonu verilerine göre 202 bin 110 katılımcısıyla Antalya'nın, İstanbul, İzmir ve Ankara'nın ardından dördüncü sırada yer aldığını bildirdi.

ANTALYA 4'ÜNCÜ

Antalya'da 202 bin 110 kişi bireysel Emeklilik sistemine dahil olurken bunun 25 bin 998'inin kendi şirketlerini tercih ettiğini bildiren Kurdaş, Antalya'daki müşteri profilinin 9 bin 61 kadın, 16 bin 937 erkek katılımcıdan oluştuğunu söyledi. Emeklilik Gözetim Merkezi'nin (EGM) 4 Temmuz 2014 tarihli verilerine göre, katılımcı sayısı 4.7 milyona ulaşan BES'te yüzde 30 ile en fazla İstanbullu katılımcı bulunuyor. İstanbul'u yüzde 9 ile Ankara, yüzde 8 ile İzmir ve yüzde 4 ile Antalya takip ediyor. Meral Eredenk Kurdaş, insan ömrünün uzamasıyla birlikte, bireylerin emeklilik döneminde geçirecekleri sürenin de arttığını belirterek, "Özellikle yaşam standardı beklentisinin en hızlı arttığı OECD ülkelerinden biri olan Türkiye'de, ortalama yaşam süresi, emeklilik yaşı ve emekli olarak geçirilecek süreler dikkate alındığında, kişisel ihtiyaçlara uygun bir emeklilik planının yapılması giderek daha hayati bir önem kazanıyor. Özel bir emeklilik sistemi olan BES ile bireyler yaşlılıklarında veya aktif çalışma yaşamlarının sonunda ek gelir sağlamış oluyor. Özellikle genç yaşlarda sisteme girildiğinde, küçük tasarruflar önemli birikimlere dönüşüyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya BES'e katılımda ülkenin ilk sıralarında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN