Park esnafı AKSAV mağduru

Antalya Atatürk Kültür Parkı içerisindeki işletmelerin sahipleri, AKSAV yöneticileri tarafından dolandırıldıklarını iddia etti

Giriş Tarihi: 7.8.2014
Yakın zaman önce kayyuma devredilen Antalya Kültür ve Sanat Vakfı'nın (AKSAV) Atatürk Kültür Parkı Cam Piramit fuar alanı birinci kısımda bulunan işletmeleri de mağdur ettiği ortaya çıktı. İşletme sahipleri AKSAV yöneticileri tarafından dolandırıldıklarını iddia etti. Ortak bir basın açıklaması yaparak yaşadıkları mağduriyeti dile getiren işletme sahipleri, AKSAV İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Şanlı ve Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın'ı suçladı.

YETKİSİ YOKKEN KİRA ALDI

Park içerisindeki işletmelerin 10 yıldır AKSAV tarafından kiraya verildiğini ancak vakıf ile Büyükşehir Belediyesi adına parkı işleten EKDAĞ arasındaki protokolün 2012 yılı sonunda bittiğini belirten işletme sahipleri, AKSAV yetkililerinin bu durumu kendilerinden gizleyip kira almaya devam ettiğini ileri sürdü. EKDAĞ ile yeni bir protokol yapılmadığı için yetkisini yitiren AKSAV'ın 2013 ve 2014 yıllarında da işletmelerden kira toplamaya devam ettiğini ifade eden işletme sahipleri, Menderes Türel'in göreve gelmesi ile birlikte yaşanan hukuksuzluğun ortaya çıktığını belirtti. Şanlı ve Akaydın yüzünden yıllarca emek verdikleri işletmelerinde işgalci durumuna düştüklerini aktaran işletmeciler, binlerce liralık zarara uğratıldıklarını söyledi.

EL SENEDİ İLE KREDİ ALINMIŞ

Söz konusu anahtarlık ve heykellerin baskı altında ve fahiş fiyatlara kendilerine satıldığını söyleyen Annaç, kendilerine zorla imzalatılan senetler ile ilgili de şunları söyledi: "2014 yılında aylık kira bedelleri kadar her ay için bizlerden senet aldılar. Daha sonra bu senetlerimizin 3'üncü şahıslara verildiğini, çeşitli yerlerden kredi almak için kullanıldığını öğrendik. Kira sözleşmesine istinaden verilen ve sözleşmeye işlenmeyen senetler hangi banka ve kuruluşların elinde bilmiyoruz. Tarafımıza gönderilen protestolara istinaden söz konusu senetleri mağduriyet yaşamamak adına ödemekteyiz" dedi.

MAĞDUR EDİLDİK

AKSAV yönetiminin haksız ve hukuksuz yollar ile kendilerini mağdur ettiğine dikkat çeken Annaç, "Yıllardır emek verdiğimiz işyerlerimizde işgalci durumuna düştük. AKSAV yetkililerine durumu izah etmemize rağmen bizleri bir sıkıntı olmaz diyerek geçiştirip vakit kazanmaya çalıştılar" şeklinde konuştu.

AKAYDIN SAHİP ÇIKMADI

Mustafa Akaydın döneminde parka ve işletmelere sahip çıkılmadığını da belirten Annaç, "Akaydın'ın parka ve işletmelere sahip çıkmaması nedeniyle bu tür sıkıntılar yaşamaya başladık. Sayın Menderes Türel ve EKDAĞ Başkanı Murtaza Tamyürek gerekli çalışmaları başlattı ve bizlere sahip çıktı. Samimi yaklaşımları ve sorunları çözme çabalarına teşekkür ederiz" diye konuştu.

ZORLA HEYKEL SATILDI
Park içerisinde bulunan 14 işletme adına açıklama yapan Yengeç Kır Bahçesi'nin sahibi Mehmet Annaç, AKSAV'ın yetkisinin olmadığı 2013- 2014 yılları için yeni kira sözleşmesi yaptığını, bu sözleşmeleri imzalamak için ise her işletmeye yaklaşık 10 bin lira tutarında Altın Portakal heykeli ve anahtarlığı almayı şart koştuklarını söyledi. Annaç, anahtar ve heykeller için zorla ödedikleri paralar karşılığında bazı işletmelere makbuz bile verilmediğini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Park esnafı AKSAV mağduru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN