AK Parti Antalya'da oy artış rekoru kırdı

Giriş Tarihi: 12.8.2014

AK Parti, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeni bir rekor kırdı. Antalya'daki oy oranını yüzde 5.3 oranında arttıran AK Parti'ye karşı, CHP ve MHP toplamda yüzde 6 oy kaybına uğradı

Türkiye tarihinde ilk kez Cumhurbaşkanı seçmek için sandığa giden Antalyalılar, AK Parti'nin oylarını yükseltirken, MHP ve CHP'nin oylarını düşürdü. CHP ve MHP'nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, 30 Mart seçimlerinde iki partinin aldığı toplam oyun altında bir oy aldı. AK Parti'nin ise Antalya'daki oy oranını yüzde 5.3 oranında arttırdığı görüldü.

CHP VE MHP DÜŞÜŞTE

30 Mart yerel seçimlerinde AK Parti, Antalya'da yüzde 36.4 ile birinci parti olmuş, onu yüzde 34.6 ile CHP, yüzde 24.3 ile MHP takip etmişti. AK Parti İl Teşkilatı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Antalya'daki oy oranını yüzde 41.73'e çıkararak yeni bir rekor kırdı. 30 Mart'ta toplam yüzde 58.9 oy alan CHP ve MHP'nin ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun yüzde 52.93 oy alması iki partinin oylarının toplamda yüzde 6 oranında düştüğünü gösterdi.

BİRLEŞTİRİCİ GÜÇ

Cumhurbaşkanlığı seçiminin farklı bir seçim olduğuna dikkat çeken AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse, "Bu seçimde sadece adaylar yarıştı. Fakat çatı adayı altında karşımızda birçok partinin mücadele ettiğini gördük. Tek başımıza 14 parti ile mücadele ettik. Katılımın diğer seçimlere oranla nispeten daha düşük olduğu bir seçim oldu. Burada katılmayan seçmenin çoğunluğunun AK Parti seçmeni olduğunu söyleyebiliriz. Sayın Erdoğan'ın seçimlerin birinci turunda kazanacağına kesin gözüyle bakılması seçmeni biraz rehavete sürükledi. Seçim sonuçlarına baktığımız zaman AK Parti teşkilatları için son derece olumlu ve sevindirici bir tablo söz konusu. CHP ve MHP'nin tek aday üzerinde yoğunlaşıp seçime gitmesi, iki partinin il başkanlarının bütün programları birlikte organize etmesi, tabanda olmasa da tavanda bir birliktelik sağlamaları karşımızda bir blok oluşturdu. Sayın Erdoğan için Türkiye'nin birleştirici gücü diyoruz. Gördüğünüz gibi muhalefeti de birleştirmiş oldu" dedi.

REKOR KIRILDI

AK Parti'nin 10 Ağustos seçimlerinde Antalya'da yeni bir rekor kırdığını vurgulayan Köse, "AK Parti kurulduğundan bu yana Antalya'da aldığı oy oranlarına baktığımızda bu seçim AK Parti'nin en çok oy aldığı seçimdir. Bu seçimde Antalya'da bir oy rekoru kırılmıştır. Türkiye'nin birçok yerinde iki partili yarışlar söz konusu iken Antalya'da üç partili yarışlar söz konusu. Eski Demokrat Parti'nin de ciddi bir etkisi var. Antalya siyasi geleneği itibariyle farklı değerlendirilmeli. Bugüne kadar aldığımız en yüksek oy yüzde 39 iken bunun 2.5 puan üzerine çıkılmış durumda. Bizim hedefimiz yüzde 39'un altında kalmamaktı. Bu önemli bir kriterdi. Bunun üzerine çıkmak bizim için önemli bir başarıdır" şeklinde konuştu.

TÜREL FARKI

Oy oranındaki artışta Büyükşehir Belediye Başkanı Türel'in göreve gelir gelmez hayata geçirdiği projelerin de etkisi olduğunu ifade eden Köse, "Yerel seçimlerin ardından 4 ay gibi kısa bir zamanda seçim oldu. Bu süre biraz daha uzun olsaydı icraatlarımızı biraz daha vatandaşımız hissetmiş olsaydı oy oranımızın daha da artacağını söyleyebilirdim. Menderes Türel'in belediye başkanı olmasından sonra şehirde esen olumlu hava, Antalya'nın zenginleşeceği yönündeki kanı sandığa yansımıştır" ifadelerini kullandı.

EN HIZLI TEŞKİLAT

AK Parti İl Teşkilatı'nın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çok önemli başka bir başarıya daha imza attığına dikkat çeken Köse, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Antalya genelinde kurduğumuz çağrı merkezleri sayesinde sandık görevlilerimiz alınan sonuçları hemen ilettiler. Antalya İl Teşkilatı sonuçları sisteme en hızlı giren ilk 5 il arasında yer aldı. Seçimlerin sona ermesinin yaklaşık 2 buçuk saat sonrası biz sandıkların yüzde yüzünü bu sisteme girmiştik. Bu anlamda genel merkezimizden özel bir teşekkür aldık."

MUHALEFET YORUMU

CHP İl Başkanı Devrim Kök ise sonuçların ortaya çıkmasının hemen ardından yaptığı açıklamada Antalya'da çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'nun tüm olumsuzluklara rağmen seçimi açık ara önde bitirdiğini, il teşkilatı olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını aktardı. Oy kullanmayan vatandaşların seçime katılması halinde çok faklı bir tablonun oluşacağına dikkat çeken Kök, İhsanoğlu'nun MHP ve CHP'nin yerel seçimlerde aldığı oyun gerisinde kaldığının hatırlatılması üzerine şunları söyledi: "MHP ve 13-14 siyasi partiyle beraber hareket ettik. Çalışmalar yürüttük. Sonuç böyle çıktı diye şu partiden bu partiden oy gitmiştir demeyi ben yakışıksız bulurum. Ben MHP'ye de diğer partilerdeki yönetici arkadaşlara da teşekkür ediyorum. Ellerinden geleni yapmışlardır. MHP İl Başkanı'yla ben Antalya coğrafyasını taradık, çalıştık. Hiçbir siyasi partiye de sandığa gitmemiştir demeyi yakışıksız buluyorum." Öte yandan MHP İl Başkanı Osman Çetin, seçim sonuçları konusunda her hangi bir yorumda bulunmadı.

DEMOKRASİ BAYRAMI

Seçimlerin bir demokrasi bayramı olduğunu ifade eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise "Seçmenler sandık başına giderek sadece tarihe geçmedi. Aynı zamanda yeni Türkiye'ye Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı seçerek tarihini de yazmış oldular. Bununla ne kadar onur duysalar gerçekten yeridir" dedi.

4 AYDA YÜZDE 6 ARTIŞ

Antalya'da da seçimlerin iyi gitmesinden mutlu olduğunu dile getiren Türel, "Yerel seçimlerde aldığımız yaklaşık yüzde 35.8 civarındaki oyumuz yaklaşık 5-6 puan arttırarak Sayın Başbakanımızı Çankaya'ya uğurlamış olduk. Bundan da çok büyük onur duydum, şeref duydum. Antalyalılara da ülkemizde Sayın Başbakanımıza oy veren vermeyen herkese teşekkürü bir borç biliyorum. 4 ayda yüzde 6'lık oy artışını sağlamış olmamız da Antalya'nın adını yeni Türkiye'nin tarihine altın harflerle gelecekte kazıyacağını göstermiştir. O yüzden Antalya'nın bugüne kadar aldığı en çok oyla Sayın Başbakanımızı Çankaya'ya uğurluyor olması bizim için ayrı bir mutluluk oldu" diye konuştu.

ENİŞTELERİNE OY VERMEDİLER
Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin Mehmet İhsanoğlu, eşi Füsun İhsanoğlu'nun doğup büyüdüğü topraklar olan Şarkîkarağaç'ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan daha az oy aldı. Şarkikaraağaç seçmeninin yüzde 55,2'si Erdoğan'ı Çankaya'da görmek isterken, İhsanoğlu'ya yüzde 44, Demirtaş'a ise yüzde 0,08 oy çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti Antalya'da oy artış rekoru kırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN