Çiçek ihracatı yüzde 15 arttı

Süs bitkileri ihracatı 2014 yılının ilk 7 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 15 artarak 58 milyon dolara ulaştı

Giriş Tarihi: 13.8.2014
Çoğu Antalya'dan olmak üzere Türkiye'den yapılan süs bitkileri ihracatı istikrarlı yükselişini Temmuz ayında da sürdürdü. Yüzde 80'ini Antalya'nın tek başına gerçekleştirdiği süs bitkileri ihracatı yılın ilk 7 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 15 artarak 58 milyon dolar olarak gerçekleşti. Temmuz ayında gerçekleşen ihracat ise yüzde 17 artış gösterdi. Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Türkiye'deki diğer ihracat sektörleriyle kıyaslandığında, süs bitkileri ve mamulleri sektörünün ilk yedi aylık dönemde önemli bir yer edindiğine dikkat çekti.

PAZARIN HAKİMİ ANTALYA

Yılsonu ihracat hedeflerinin 100 milyon dolar olduğunu hatırlatan Bağdatlıoğlu, "Tüm bu olumlu gelişmeler 2014 yılsonu hedefimiz olan 100 milyon dolar ihracatı yakalayacağımızı gösteriyor" diye konuştu. Osman Bağdatlıoğlu, Türkiye genelinden yapılan kesme çiçek ihracatının yüzde 60'ını Antalya'nın tek başına gerçekleştirdiğini vurguladı. Bağdatlıoğlu'nun verdiği bilgilere göre, 2014 yılının ilk 7 ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen pazarlar sırasıyla, Hollanda, Türkmenistan, İngiltere ve Irak oldu. Hollanda yüzde 38 ile en çok ihracat yapılan ülke olurken Almanya pazarında yüzde 4 düşüş yaşandı. Türkmenistan ve İngiltere'nin yüzde 20, Irak pazarında da bölgede yaşanan kriz nedeniyle büyüme rakamlarının tek haneye düştüğünü ifade eden Bağdatlıoğlu, Irak'a yapılan ihracatın geçen yıla oranla yüzde 4 oranında arttığını belirtti. Sektörün hiçbir ara malı ithalatı olmadan, yakaladığı bu başarının, geleceğe dair umut vaat ettiğini dile getiren Bağdatlıoğlu, "Artışın önümüzdeki dönemlerde devam edeceğine ve bizi sektörde 2023 hedefimiz olan 500 milyon dolar ihracata sağlam adımlarla ulaştıracağına inanıyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiçek ihracatı yüzde 15 arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN