Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Stat ışık saçacak

Giriş Tarihi: 13.8.2014

Antalya'da inşası süren stadın üzerine yapılacak güneş enerji panelleri ile üretilecek enerjinin yüzde 30'u stadı, yüzde 70'i Antalya'yı besleyecek

Antalya'da yapımı süren stadın çatı bölümünde yer alacak güneş enerji panelleri elektrik üretecek. Gençlik Spor İl Müdürlüğüne tahsis edilmiş 96 dönümlük arazide yer alan 33 bin kişilik stadın inşaat çalışması devam ediyor. Antik kentlerden esinlenilerek arenaya benzetilen stat, 360 derece tam daire olarak yapıldı. Türkiye'de benzeri olmayan stadın çatı bölümü özel olarak hazırlanıyor. 16 bin metrekarelik çatı ile tüm tribünlerin üzeri kapatılacak.

ANTALYA AYDINLANACAK
Çatının 13 bin metrekarelik bölümünde yer alacak güneş enerji panelleri ise elektrik üretecek. Kendi enerjisini üretecek stat, şehir merkezini de besleyecek. Güneş panellerinden üretilen enerjinin yüzde 30'luk bölümü statta, yüzde 70'lik bölümü ise Antalya'nın aydınlanmasında kullanılacak. Ayrıca çatının 5 bin metrekarelik bölümü çimlerin güneş alabilmesi için şeffaf olacak.

YÜZ TANIMA SİSTEMİ OLACAK

UEFA kriterlerine uygun şekilde hazırlanacak statta 44 adet loca bulunuyor. 8 bin metrekarelik ticari alanın da yer alacağı statta bin 200 araçlık otopark yer alıyor. Stat, futbol maçı olmadığı günlerde ise faal olan bir tesis olarak hizmet vermeye devam edecek. Özellikle kış aylarında spor turizminde de kullanılacak. Karşılıklı iki skorbordun yer alacağı stadın birçok bölümünde giriş-çıkışlar bulunacak ve en üst düzeyde güvenlik önemleri olacak. Statta ayrıca yüz tanıma kameraları yer alacak.

DÜNYADA BİR İLK

2015 yılının Nisan ayında tamamlanması planlanan stadın son aşaması çim ekimi olacak. Stadın Proje Müdür Yardımcısı Yaşar Aydın, stada Likya uygarlığından esinlenerek kolezyum havası verildiğini, Türkiye'de ilk kez dairesel bir stadın yapıldığını hatırlattı. Yaşar Aydın, "Stadımızın çatısında 1.4 megavatlık enerji üretimine sahip güneş santrali olacak. Bugün itibariyle de dünyada bu ilktir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Stat ışık saçacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN