Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya'nın tavrı ihracatı uçuracak

Giriş Tarihi: 15.8.2014

Rusya'nın AB ülkelerine ithalat sınırı koyması Antalya'da ihracatçıyı harekete geçirdi. Domates ihracatının 700 bin tona çıkması bekleniyor.

Türkiye'nin domates ihracatının yüzde 20'sinin karşılandığı Antalya'da Rusya mutluluğu yaşanıyor. Rusya'nın AB ülkelerinden sebze ve meyve ithalatını kesmesi Antalyalı ihracatçıyı sevindirdi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, Rusya'nın Avrupa ülkelerinden ithalat yapmayacak olmasının Antalya için büyük bir ümit aşıladığını belirterek, "Tarım, ürün planlamasının yapılması gereken bir sektör. Rusya'nın 2.1 milyon ton gibi yaş sebze meyve ithalatı var. Planlama yapılırsa üretici tarafından bir denge oluşur. Rusya'nın ihtiyacını tek başına Antalya karşılayabilir" dedi. ATSO Başkanı Budak, ihracatın artması ile ürünün daha pahalıya tüketileceği söylemlerinin doğru olmadığını da söyledi.

İSRAF ÖNLENMELİ
Üreticiden tüketiciye ulaşırken ürün israfının önlenmesi halinde daha ucuza tüketim sağlanacağını belirten Budak, "Gerek depolamada gerek sevkiyat ve ambalajlamada bu ürünün yüzde 20'si telef oluyor. 50 milyon tonda 10 milyon ton. Bu da yaklaşık 10 milyon dolar her yıl çöpe atılan para demektir" dedi.

YÜZDE 50 ARTIŞ HEDEFİ

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı da Rusya'nın aldığı kararın sektör açısından heyecan verici olduğunu belirterek, "Yaş sebze meyve ihracatını bir yıl içinde yüzde 50 arttırmak mümkün" dedi. Satıcı, Ekim ayı ile birlikte Rusya'ya yapılacak domates ihracatının 450 bin tondan 700 bin tona çıkmasının hedeflediğini vurgulayarak yaş sebze meyve ihracatının artmasının enflasyonu etkilemeyeceğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'nın tavrı ihracatı uçuracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN