Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel okulu durduran itiraz

Giriş Tarihi: 18.8.2014

Toros Koleji İlköğretim Okulu'nu, plana itiraz ederek kaçak duruma düşüren arazi sahiplerinden Ömer Kaya, paralel yapının kurnazlığını SABAH Akdeniz'e anlattı

Antalya'da Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Toros Koleji İlköğretim Okulu'nun plan tadilatını iptal etmesiyle fırtınalar kopan paralel yapının kurnazlığını ve 1995 yılından bu yana yaşanan gelişmeleri, plana itirazı yapan Ömer Kaya ilk kez anlattı. Kaya, bağış yaparken amaçlarının imam hatip lisesi yaptırmak olduğunu belirtti.

HAYIR İÇİN HAREKETE GEÇTİK

Sürecin hayır için cami yaptırmak isteyen babasını okul yaptırmaya ikna etmesiyle başladığını söyleyen Kaya, "Rahmetli babam, elimizdeki 2-3 daireyi satarak cami yaptırmak istedi. Ben de okula ihtiyacımız olduğunu söyledim ve okul alanı olarak ayrılan arazimize kız imam hatip okulu yapalım dedim. Babam teklifimi kabul etti ve inşaat çalışmalarını hemen başlatmamı istedi. Söz konusu tarihte Muratpaşa Belediye Başkanı Mehmet Manavoğlu idi. Konuyu ona açtığımızda 'Hocam siz başlayın, ruhsat işini daha sonra hallederiz' dedi" ifadelerini kullandı.

BELGE VE SÖZLEŞME YOK

28 Şubat Muhtırasının ardından imam hatiplere olan ilginin azaldığını ve okulun ihtiyaç olmaktan çıktığını kaydeden Kaya, "500 kız öğrenci kayıt ederken rakam 50'lere düştü. Bu durumda okul ihtiyaç olmaktan çıktı. Okul inşaat halinde 6 ay kadar kaldı. Bu sürenin sonunda Gülen grubunun Antalya'daki ağabeyleri babama geldiler ve okula talip oldular. Babam beni çağırdı ve ne yapmamız gerektiğini sordu. Ben de babama 'Verme' dedim. Çünkü ilerleyen dönemde imam hatiplerin önü açılabilirdi, beklemenin daha doğru olacağını söyledim. Babam o tarihte 85 yaşındaydı. Büyük ağabeyime verdiği vekaletle bin 972 metrekarelik tapuyu onlara devretmiş. Elde belge yok, sözleşme yok" şeklinde konuştu.

ASKIDA İTİRAZ ETTİM

Aradan geçen uzun yıllara rağmen paralı hizmet veren okulu devlet okuluna dönüştürme fikrinden hiçbir zaman vazgeçmediğini anlatan Kaya, "30 Mart yerel seçimlerinden kısa bir süre önce eski öğrencilerimden olan bir avukattan telefon geldi. 'Hocam bu okulun yeri sorunluymuş, Muratpaşa Belediyesi'nde askıya çıkmış, dilekçeni ver hemen' dedi. 5000'lik planda söz konusu alan ilk ve ortaokul yeri. Mustafa Akaydın döneminde 1000'lik planda değişiklik yapıp orayı özel okul yerine çevirmişler. Okul o zaman da ruhsatsız ve plansızdı şimdi de ruhsatsız. Dilekçemi Muratpaşa Belediyesi İmar Daire Başkanlığı'na verdim. Fakat araya seçim girdi. Ümit Uysal başkan olduktan sonraki mecliste bizim arazi ile ilgili maddeyi Ümit Uysal gündemden çekti ve görüşülmedi. Görüşülemeyince direk olarak Büyükşehir Belediyesi'ne geçti. Bu dönemde paralel yapının Antalya'daki büyük ağabeyi beni çağırdı ve arazi ile ilgili görüştük. 1000'lik planı açarak yeni bir projeden bahsetti. Bu projenin hayata geçmesi için dilekçemi geri çekmem gerektiğini söyledi. Ben de dilekçemi geri almayacağımı söyleyip yanından ayrıldım. En fazla imkanlarından yararlandıkları AK Parti'ye ihanet ettiler. Yerel seçimlerde CHP için çalıştılar. Bu benim çok zoruma gitti" ifadelerini kullandı.

FOTOĞRAFI İNDİRDİLER

Mecliste alınan karar ile imam hatip lisesi yaptırmak isteyen babasının isteğinin gerçek olması yolundaki ilk engelin kalktığını aktaran Kaya, "Orası şimdi ortaokula çevrilecek. Benim gönlümden geçen oraya imam hatip yapılması. Arazi Milli Eğitim'e geçsin, ne olacağına onlar karar verir. Babam orayı Allah rızası için verdi. Ama özel okul yaptılar ve öğrenci başına çok yüksek paralar topladılar. Ben şu an o okuldan içeriye giremiyorum. Babamın okulun içerisindeki resmini dahi indirmişler" diye konuştu.

SONUÇTAN MEMNUNUZ

Hayırsever Musa Kaya'nın 11 çocuğu olduğunu ve bu 11 çocuğun da alınan karardan çok mutlu olduğunu belirten Ömer Kaya, "Okul alanı sorunlu olarak askıya çıktı. Bu dönemde söz konusu plan tadilatına varislerden birinin itiraz etmesi yeterliydi. Ben de gidip itirazımı yaptım. Bugün konu buralara geldi. Tüm kardeşler olarak yaşanan gelişmelerden oldukça memnunuz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel okulu durduran itiraz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN