Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'nın geleceği kurtuldu

Giriş Tarihi: 24.8.2014

AK Parti Antalya İl Başkanı Mustafa Köse, genç yaşta girdiği siyaset arenasında partisi ile birlikte yakaladığı başarının sırrını ve son siyasi gelişmeleri SABAH Akdeniz Haber Müdürü İbrahim Okumamış'a anlattı

Antalya'da AK Parti İl Yönetimi'nde direksiyonun başına geçtiğinde Türkiye'nin en genç siyasi parti il başkanı olan Mustafa Köse ile ilk kez uzun boylu bir konuşma fırsatı yakaladım. Konuşmalarından ve özenle seçtiği cümlelerinden gençliğine tecrübeler katmış, siyasette çok olgunlaşmış ve ustalık evresine girmiş biri olarak gördüm. Başkan Köse ile Kepez Kent Ormanı'nda gerçekleşen hoş sohbetimizde geçmiş ile geleceği ele aldık. Köse'nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun partinin genel başkanlığına ve başbakanlığa aday gösterilmesinin Antalya yansımalarını da irdeledik.

GÖNÜL KAPIMIZI AÇTIK


Başarısının sırrını sorduğum Köse, genç yaşta üstlendiği önemli görevde teşkilatının desteğini her zaman arkasında hissettiğini, bu uyumun elde edilen başarılarda kilit rol oynadığını söyledi. AK Parti İl Teşkilatı'nın yerel seçimlerden zaferle ayrılarak Menderes Türel'i başkanlık makamına yeniden taşımasıyla Antalya'nın geleceğini kurtardığını aktaran Köse, halka hizmet etmek isteyen herkese hem partinin hem de gönül kapılarının açık olduğunu büyük bir içtenlikle dile getirdi.

GENCİM TECRÜBELİYİM


Antalya'da kendisi ile birlikte partilerde il başkanlığına bakış açışının değiştiğini söylediğimde Köse, "Büyükşehirler içerisindeki en genç il başkanı benim. Sayın Başbakanımız yeni il başkanları atadığında bizim jenerasyondan arkadaşlar seçildi. Genç olmamdan kaynaklı insanlarda hoşgörülü bir yaklaşım vardı, fırsat verelim denildi. Kamuoyunda da diğer siyasi partilerde de yumuşak bir bakış açısı oluştu. Gençler bu işleri yapmalı, bizde de böyle olsa diye bir yaklaşım oluyor. Kadın Kolları dışında partinin her kademesinde görev aldım. Bu sayede de temayül yoklaması yapıldığında benim ismim öne çıktı. Teşkilatın gücü arkanızda olunca başarısız olmanız için bir sebep kalmıyor. Yani gençliğimin her hangi bir handikabını görmedim. Bizdeki genç il başkanlığının tutması, insanların bunu gıptayla izlemesi, tabanlarda böyle bir isteğin oluşması diğer iki il başkanı arkadaşımızın da genç olması sonucunu doğurdu. Benim il başkanlığımın onların il başkanlığını tetiklediğini düşünüyorum" dedi.

KUTSALA DİL UZATMADIK


AK Parti İl Başkanı Köse, geçmişteki siyasetçiler gibi açıklamalarında hakaretvari cümleleri seçmemesinin nedenini ise şöyle açıkladı: "Siyasiler olarak bizler çok göz önündeyiz ve değişik vesileler ile değişik platformlarda konuşma fırsatı buluyoruz. Bu avantaj olduğu kadar dezavantajdır. Yani iki düşünüp bir konuşmanız gerekiyor. Özellikle Antalya'da AK Parti siyasi partiler içerisinde önemli bir güç. Ama onun dışında CHP, MHP ve DP'nin de ciddi bir tabanı ve ağırlığı var. Burada o partilere gönül vermiş insanları rencide etmemek gerekiyor. Bu partilerin önderlerinin yanlışları olabilir ama bu yanlışlığı tüm camiaya yansıtmamak, onları karalamamak gerekir. Biz daha çok yöneticilerin yaptığı yanlışlar üzerinden gitmeye gayret ettik. Özellikle Mustafa Akaydın'ın başkanlığı döneminde yanlışlarını çokça dile getirdik ama bu yanlışları anlatırken tüm CHP tabanını karşımıza almadık. Zaman zaman MHP ile ilgili de eleştirilerimiz oldu ama bunlar kişisel eleştirilerdi. Herkes bizim gibi düşünmek zorunda değil. Biz onlara saygı duymak ve kutsallarına dokunmamak mecburiyetindeyiz. Ayrıca hakaret içerisinde olmak zayıflık işaretidir. Gücünüz, siyasetiniz ve birikiminiz yetmiyorsa hakaret edersiniz. İnsanların her şeyleri tükendiği noktada kaba kuvvete başvurur. Biz hamdolsun o noktaya hiç gelmedik. Muhalefetin çaresizliği onları o noktaya düşürüyor. Yapılan yanlışlar silsilesi sonucunda o hakaretler geliyor. Ama biz onların seviyesine hiç düşmedik. Çünkü bizim siyasi üslubumuz buna müsait değil."

ARAMIZDA GÖNÜL BAĞI VAR


Seçimlerde elde edilen başarının püf noktalarını anlatan Başkan Köse, "Yerel seçimden önceki genel seçimde de çok önemli çalışmalar yaptık. 2011 seçimleri öncesi yürüttüğümüz kampanya hakikaten örnek alınması gereken bir kampanyadır. İnsanlara geçmişte hangi partilerde görev alırsa alsınlar, eğer Antalya'ya hizmet etmek istiyorlarsa kapımızı, gönlümüzü sonuna kadar açtığımızı dile getirdik. Bu çağrı çok ciddi karşılık buldu. Değişik defalar Antalya'da değişik partilerde çok önemli görevler almış arkadaşlarımızı partimize dahil ettik. Ben göreve geldiğimde 96 bin üyemiz vardı şimdi 215 bin üyemiz oldu. Başarının en önemli kriteri içeride birlik ve beraberliği sağlamaktır. İçerideki birlik ve beraberlik dışarıya çok olumlu bir mesaj olarak dönüyor. Siz içeride kavgalıysanız kimse de size gelmek istemiyor. Biz bir ideoloji partisi değiliz. Birileri gibi yattığı yerden oy alamayız. Çalıştığımızı, hizmet ettiğimizi vatandaşa göstermek mecburiyetindeyiz. Başarımızı ben teşkilatlar arasındaki muhabbete bağlıyorum. Bizim aramızda gönülden gönüle giden bir yol var" diye konuştu.

ANTALYA İÇİN ŞANS


Kendisi gibi Konyalı olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan adayı olmasının değerlendirmesini yapan Köse şunları söyledi: "Sayın Davutoğlu ile ilgili kararı biz memnuniyet ile karşıladık. Davutoğlu'nun Genel Başkan oluşu Antalya için de çok önemli. Hemen şuradan Toroslar'dan kendisi. Vaktiyle kendisi Antalya'da yaşamış, Antalya'da yakın akrabaları olan bir kişi. Devletimizi çok daha ileri noktalara götüreceği çok açık. Bölgeye yakınlığı ve Antalya'dan olması Antalya için çok önemli avantajlar sağlayacaktır. Bölgeyi bilen bir Başbakan'ın olması önemlidir. Bu sayede Antalya- Konya arasındaki hızlı tren hattı ve yol yapım çalışmalarının hızlanacağı yönünde kanaatlerimiz var."

ANTALYA'NIN GELECEĞİ

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in performansını sorduğum Köse, "Menderes Başkan olağanüstü bir performans ortaya koyuyor, çalıştıkça daha çok çalışıyor. İnsanlardan teveccüh gördükçe çalışma azmi daha da artıyor. Zaman zaman önümüze engel çıkarmaya çalışıyorlar, o zaman daha çok hırslanıyor. Biz Antalya'da seçimi kazanacağımıza inanıyorduk. Hiç tereddüt etmedik. Menderes Başkan ve kadroları hazırdı. Zaten hazır olmasa bu hizmetler hemen hayata geçmezdi. Programlamayı çok iyi yapıyoruz. Haftalık ve aylık toplantılar yapıyoruz. Nerede ne yapacağımızı planlıyoruz. Hep birlikte büyük hizmetleri Antalya'ya kazandıracağız. Hem personel yükü hem de hiçbir alt yapı çalışması yapılmamış bir belediye devir aldık. Bunu toparlamak ve harekete geçmek çok kolay değil. 4 ayda önemli işler yaptık. Menderes Türel'in yeniden başkan olması Antalya için dönüm noktasıdır ve kentin geleceği kurtulmuştur. 5 yıl daha Akaydın yönetimi ile devam edilseydi geri dönülemez bir yola girilecekti, parlayan yıldız gibi olan Antalya sönüp gidecekti" ifadeleri ile yapılan çalışmaları özetledi. Köse son cümle olarak ise, "Seçim bitti ama yeni seçimler için 1 Nisan sabahı yeniden start verdik" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'nın geleceği kurtuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN