Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaymakam Çalık: Batık takibimizde

Fethiye Kaymakamı Çalık, yakıt sızdıran Aksazlar koyundaki Fiorita Yüzer Otel batığı ile ilgili bilgi verdi

Giriş Tarihi: 25.8.2014
Bundan 26 yıl önce Aksazlar koyunda batan Fiorita Yüzer Otel'in yakıt tankından başlayan sızıntı ile ilgili bilgi veren Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık sızıntı konusunda alınabilecek tüm önlemlerin alındığını söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na dalgıçların tespit ettiği bilgilerden oluşan bir rapor gönderdiklerini belirten Çalık, "Tespitlere göre yüzeye çıkan yakıt daha önce bilinçsizce batıktan koparılan parçalar sonucu boruların aralarında kalan fuel oil kalıntılarıdır" dedi. Kaymakam Çalık geçen yıl da sızıntıyla gündeme gelen batık gemiden 18-20 ton civarında sulu fuel oil çıkarılıp imha edildiğini vurgulayarak, yakıt sızıntısı bu yıl da yaşanınca Liman Başkanlığı Deniz Ticaret Odası ve Fethiye Belediyesi işbirliğiyle bariyer çekildiğini, yüzeye çıkan atıklarında petlerle alındığını, yakıt atığının mahiyetini öğrenmek için de profesyonel dalgıçların su altı görüntüleri çıkarıp bir rapor hazırlatıldığını söyledi.

2. DEPO VARMI BELLİ DEĞİL

Batıkta 2. bir yedek depo olup olmadığını bilemediklerini sözlerine ekleyen Kaymakam Çalık, "Bunun araştırılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bu raporları da ekleyerek yazdık. Şu anda zannediyorum endişelenecek bir durum yok ama gelecekte körfezin kirliliğine sebep olacak bir tehlike varsa onu bertaraf etmek için bir çalışma yapılması şart" dedi.

SÜREKLİ TAKİP EDİLECEK

Sızıntının çok ciddi boyutlarda tehdit oluşturacağını düşünmediğini de belirten Çalık, "Sürekli elimizdeki imkânları sonuna kadar kullanarak takibini yapacağız Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın da konuyla ilgileneceğini düşünüyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaymakam Çalık: Batık takibimizde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN