Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geçilmez denilen Toroslar delindi

İç Anadolu'yu Akdeniz'e bağlayacak en kısa güzergah olan Kuşyuvası yolunda yapımı devam eden 5 tünel 2014 sonunda bitiyor

Giriş Tarihi: 27.8.2014
Konya ve dolayısıyla Ankara'yı Akdeniz'e bağlayan en kısa güzergah olan Kuşyuvası yolunda yapımı süren 5 tünel 2014 yılı sonuna tamamlanacak. Tünellerin devreye girmesinin ardından Konya- Alanya arası 10 kilometre kısalacak. Yol çok kısalmıyor gibi görünse de yeni yol 50 dakikalık çok konforlu bir avantaj sağlayacak. Tüneller tamamlandığında bölgenin bir asırlık rüyası gerçek olacak ve 'Kuşyuvası geçilmez' sözü tarihe karışacak. Tamamlanması ile birlikte, yolun en tehlikeli ve kazaların sık yaşandığı bölümü de tarihe karışmış olacak.

TURİST GEÇİŞİ BAŞLAYACAK

Yeni yol sayesinde Alanya'yı ziyaret eden milyonlarca turist, İç Anadolu bölgesine 2 saatte ulaşabilecek. Bölgeye gelen turistler Ürgüp-Kapadokya'yı kolaylıkla ziyaret etme şansı bulacak. Toroslar'ın iç bölgelerine günübirlik gezi ve safari turu yapabilecek. Konya, Karaman, Ermenek bölgesinde doğa, safari turları hız kazanacak. Bölge turizm gelirlerinden pay alacak. Dağ turizmi gelişecek.

54 MİLYON LİRALIK PROJE

Bölgenin 100 yıllık rüyasını gerçeğe dönüştürecek olan Kuşyuvası mevkiindeki 5 tünelin toplam uzunluğunun 2 bin 692 metre olduğu bildirildi. Tünellerin toplam maliyeti ise 54 milyon lira. Kuşyuvası tünelleri ve yol çalışmasının bitmesinin ardından açılışının 2015 yılı başında Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından yapılacağı bildirildi. Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tünellerin devreye girmesinin ve beraberinde yeni yolların açılmasının ardından Alanya-Karaman- Konya-Ankara yolunun daha güvenli hale geleceğini söyledi. Bölgenin son derece sarp olması nedeniyle tünel açtıklarını belirten Bakan Çavuşoğlu, "Yol daha fazla genişlemiyor. Genişlemediği için de buraya tünel açılıyor. Şimdi bunları gerçekleştiriyoruz. Kısacası hayaldi gerçek oldu. Tünellerin yapılmasıyla yol çok kısalıyor. Sık sık kazalar oluyor. Burası uçurum. Birçok vatandaşımızı da burada kaybettik. Dolayısıyla bu dağlar delinerek rüya gerçekleşti" diye konuştu.

BÖLGE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ise Kuşyuvası tünellerinin açılmasının bölge için çok önemli olduğunu söyledi. Bu yolun Akdeniz'i İç Anadolu bölgesine bağlayan en kısa yol olacağını da belirten Bakan Elvan, "Eskiden kazma ve kürekle bile zor açılan Kuşyuvası yolunu tüneller ile deliyoruz. 2014 yılı sonu ile tünellerin yapımı tamamlanacak. Böylece 100 yıllık rüya gerçek olacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geçilmez denilen Toroslar delindi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN