Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Finike Belediye Başkanı Sarıoğlu AK Partili oldu

Giriş Tarihi: 28.8.2014

Antalya'nın Finike ilçesinin MHP'li Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu, AK Parti'ye katıldı. Sarıoğlu'nun rozetini AK Parti Olağanüstü Kongresi'nde 12'nci Cumhurbaşkanı Erdoğan taktı

Türkiye'nin 12'inci Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan sıfatıyla gerçekleştirdiği son icraat Antalya için oldu. Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılan AK Parti 1'inci Olağanüstü Büyük Kongresi'nde Genel Başkanlık görevini, Ahmet Davutoğlu'na devreden Erdoğan, Genel Başkanlığının son dakikalarında MHP'li Finike Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu'ya AK Parti rozeti taktı.

YÜZDE 50 ALDI

AK Parti rozetini takarak, 30 Mart yerel seçimlerinde MHP'den aday olup belediye başkanlığını büyük bir farkla kazanan Kaan Osman Sarıoğlu, eski partisine geri dönmüş oldu. Finike'de AK Parti İlçe Başkanlığı ve İl Genel Meclisi Üyeliği yapan ve 2009 seçimleri öncesinde Demokrat Parti'den AK Parti'ye geçen Belediye Başkanı Nail Dülgeroğlu'nun aday gösterilmesi üzerine partisinden istifa eden Sarıoğlu, MHP'ye geçerek, 29 Mart 2009 seçimlerinde de belediye başkan adayı olmuştu. O dönem 11 oyla belediye başkanlığı yarışını kaybeden Sarıoğlu, çalışmalarına devam etmiş ve MHP'nin belediye başkan adayı olarak girdiği 30 Mart 2014 seçimlerinden zaferle ayrılmıştı. Sarıoğlu 30 Mart'ta Finike'deki oyların yüzde 50'sini alırken en yakın rakibi AK Parti'li Nail Dülgeroğlu yüzde 28'de kalmıştı. Seçimlerin hemen ardından başlayan meclis üyesi geçişleri döneminde adı birçok kez AK Parti'ye geçecekler arasında anılan Sarıoğlu, iddialar ile ilgili MHP Genel Merkezi'ne çağırılmış ve transferinin söz konusu olmadığını açıklamıştı. Seçimin ardından geçen 5 aylık süre sonunda kararını değiştiren Sarıoğlu, Seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın taktığı rozet ile eski partisine geri döndü.

12 BELEDİYEYE ÇIKTI

Sarıoğlu'nun MHP'den ayrılıp AK Parti'ye geçmesi ile birlikte AK Parti'nin Antalya'daki belediye sayısı Büyükşehir ile birlikte 12'ye çıktı. 4 belediyeye sahip olan MHP'nin elinde ise Kemer, Korkuteli ve Alanya belediyeleri kaldı. Sarıoğlu'nun kararı Büyükşehir Meclisi'ndeki sandalye sayılarını da etkiledi. Mecliste 53 sandalye ile çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti, Sarıoğlu'nun da katılımı üye sayısını 54'e çıkardı. MHP'nin 22 olan üye sayısı ise 21'e düştü. 103 üyeden oluşan Büyükşehir Meclisi'nde 54 kişi ile temsil edilen AK Parti grubuna karşılık muhalefetin sayısı 49'da kaldı.

ANTALYA'NIN GURURU
Ankara'da gerçekleşen AK Parti Büyük Kongresi'ne damgasını vuran il Antalya oldu. MHP'li Finike Belediye Başkanı'nın AK Parti'ye geçmesi kongrenin en önemli anlarından biri olarak hafızalara kazanırken, AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse de tüm Türkiye'deki il başkanları adına kürsüye çıkıp seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a tablo hediye etti. Yaptığı başarılı çalışmalar ile 81 il başkanı arasından sıyrılıp Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı karede yer alma şansını yakalayan Köse, Antalya için büyük bir gurur kaynağı oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Finike Belediye Başkanı Sarıoğlu AK Partili oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN