Kırkgöz gölünde temizlik harekatı

Giriş Tarihi: 29.8.2014

SABAH Akdeniz'in Antalya'nın en önemli su kaynaklarından Kırkgöz'deki kirliliği gündeme getirmesinin ardından Döşemealtı Belediyesi göl ve çevresinde temizlik faaliyetine başladı

Antalya'nın en önemli su kaynaklarından Kırkgöz'de yaşanan kirliliğin SABAH Akdeniz tarafından gündeme getirilmesinin ardından bölgede temizlik çalışması başlatıldı. SABAH Akdeniz'in 11 Ağustos tarihinde yayınladığı "Kırkgöz çöplük oldu" başlıklı haberinin ardından belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar olaya tepki göstererek Antalya'nın en önemli su kaynak alanının korunmasını istemişti. Gelişmelerin ardından harekete geçen Döşemealtı Belediyesi ekipleri Kırgöz gölünün kenarında çöp yığınlarını temizleyerek, bölgede düzenleme çalışması yapmaya başladı.

ÇÖPLER TEMİZLENDİ
Döşemealtı Belediyesi ekipleri Düden Çayı'nın kaynağını oluşturan Kırkgöz'de ilk olarak çöp yığınlarını ve pislikleri ortadan kaldırdı. Su kaynağının çevresi pisliklerden tamamen temizlendi. Kıyıda bataklık görününmüde olan ve yılan yuvası haline gelen alan kapatıldı. Çevredeki katı atıklar yok edildi.

SU ALANI DA TEMİZLENDİ

Döşemealtı Belediyesi kıyıyı temizlemenin yanında Kırkgöz gölünde de temizlik çalışması başlattı. İlk olarak bataklığa dönüşen suyun yüzündeki çöpler toplandı. Belediye yetkilileri su kaynağının bulunduğu alandaki temizliğin uzun soluklu olacağını bildirdi. Temizlik çalışmasının ardından Kırkgöz çevresini çağdaş kentlilik bilincine yakışır bir piknik alanına dönüştürmek için çalışma yapan belediye görevlileri, "Burası Antalya'nın gerdanlığı olacak. Kırkgöz kente gelen yerli ve yabancı turstlerin ziyaret etmeden gidemediği yer olacak" bilgisini verdi.

KIRKGÖZ KORUNACAK

Döşemealtı Belediyesi yetkilileri Kırkgöz su kaynaklarını kirlilikten koruma amaçlı bir proje hazırlığında olduklarını belirterek, "Öncelikli olarak kaynak çevresindeki özel mülkleri ve işletmeleri kamulaştıracağız. Bu alan için 5 yıldızlı turizm kenti Antalya'ya yakışan bir porje hazırlıyoruz. Bu alan korunacak, turizme kazandırılacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırkgöz gölünde temizlik harekatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN