Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğuyaka'da okul yerine gecekondu

Antalya'nın yeni gözde mahallesi Doğuyaka, yaşanan mülkiyet sorunları nedeniyle okulsuz kaldı. Mahalledeki bin 500 öğrenci okul yapılamadığı için başka mahallelere gitmek zorunda

Giriş Tarihi: 31.8.2014
Lüks konutların yükselmeye başlamasıyla Antalya'nın gözde semtleri arasına giren Doğuyaka mahallesine hala bir okul yapılamadı. Mahallede yaşayan yaklaşık bin 500 öğrenci Antalya'nın farklı mahallelerindeki okullarda eğitimlerini tamamlamaya çalışıyor.

OKUL YERİNE GECEKONDU

Mahalle sınırları içerisinde imar planlarına işlenmiş iki adet okul alanı bulunmasına rağmen okullarına kavuşamayan öğrenciler mülkiyet sorunlarına takılıyor. Bir okul öncesi eğitim bir de ilköğretim okulu imar planlarına işlenmiş olsa da bu arazilerdeki mülkiyet anlaşmazlığı okulların yapılmasını engelliyor. İlköğretim okulu yapılması gereken arazide ise çok sayıda gecekondu bulunuyor.

3 HİSSELİ ARAZİ

Bağış ve birleştirmeler ile 5 bin 500 metrekaresi Muratpaşa Belediyesi'ne geçen arazi üzerinde iki adet şahıs mülkiyeti olduğu öğrenildi. Ancak arazinin yaklaşık 3 bin metrekarelik bölümünün sahipleri ile yaşanan mülkiyet anlaşmazlığına çözüm bulunamayınca mahalle okulsuz kaldı. Mahalle Muhtarı Kemalettin Uluçay 7 bin 500 kişiye ev sahipliği yapan mahallenin uzun yıllardır okul beklediğini belirterek, "Burada yaşayan halk okul servislerini zengin ediyor. Okul yerimiz var ama mülkiyet sorunları giderilemediği için oradan çocuklarımız yerine gecekondu sahipleri faydalanıyor" dedi.

SAHİPLERİ VARLIKLI

Göreve geldiği günden bu yana arazi üzerindeki anlaşmazlığın çözüme kavuşması için çalıştığını belirten Uluçay, "Arazide hisseleri bulunan kişiler varlıklı ve bu bölgede pek çok yatırımı olan kişiler. Konuyu Muratpaşa Belediyesi'ne birçok kez ilettik fakat henüz olumlu bir sonuç alamadık. Özellikle burada yaşayan çocuklarımızın geleceği açısından alanın gecekondulardan temizlenip yavrularımızın eğitimine sunulması gerekiyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğuyaka'da okul yerine gecekondu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN