Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tercihleri evet oldu

Raylı sistem projesinin ikinci etabını halka soran Büyükşehir Belediyesi'nin referandumunda halk sandığa koştu. Dün gerçekleştirilen referandumda sandıktan 8 bin 631'evet' 128 'hayır' oyu çıktı

Giriş Tarihi: 1.9.2014
Antalya'da yapılması planlanan ve yaklaşık 200 milyon liranın harcanacağı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in 11.5 kilometrelik hafif raylı sistem hattına 16 kilometre daha eklenmesine ilişkin hazırladığı ikinci etap proje, halk oylamasına sunuldu. Projenin geçiş güzergahını kapsayan Muratpaşa ilçesi Kızıltoprak mahallesi, Kepez Sinan mahallesi ve Aksu Pınarlı mahallesi arasında kalan 20 mahallede halk sandık başına gitti. Seçmenler, mahalle muhtarlıklarında kurulan sandıklarda projeyi oylayarak hizmeti kabul edip etmediklerini belirledi.

YÜZDE 98.34 'EVET' ÇIKTI
Sabah 09.00'da başlayan oy verme işlemine mahalleliler büyük ilgi gösterdi. Oy kullanılması için mahalle muhtarlığı bahçelerinde çadır kuruldu. Mahalle sakinleri 'Raylı Sistemi İstiyorum Evet' ya da 'Raylı Sistemi İstemiyorum Hayır' yazılı pusulalardan birini tercih etti. Referandumda 8 bin 777 kişi oy kullandı. Sandıktan 8 bin 631 'EVET' 128 'HAYIR' oyu çıktı. 18 oy geçersiz sayılırken, 'EVET' oranı yüzde 98.34 oldu.

BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, oy verme işleminin sürdüğü mahalle muhtarlıklarını ziyaret ederek, oy kullanan vatandaşlarla sohbet etti. Türel, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerini belirterek, bundan dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti. Türel, "Antalya'nın en önemli projelerinden biri, EXPO Meydan Raylı Sistem Hattı Projesi'ni yapalım mı yapmayalım mı diye milletimize soruyoruz. Beklentilerimizin üzerinde bir katılım söz konusu. Halkımızın demokrasiye ve katılımcı yönetime olan hassasiyetini de bu vesileyle görmüş oluyoruz" diye konuştu.

BİTİŞ TARİHİ 23 NİSAN 2016

Türel, bundan sonra yapacakları tüm büyük projeleri yine halka soracaklarını ifade ederek, halkın kanaatini aldıktan sonra o projelerin gereğini yapacaklarını vurgulayarak, "Halkımız raylı sistem için kararını olumlu yönde verdi. 23 Nisan 2016 tarihinde raylı sistem Antalyalı hemşehrilerimize hayırlı olsun" dedi.

NERELERDEN GEÇECEK

Raylı sistemin ikinci etabı Muratpaşa ilçesinden Kızıltoprak, Meydan Kavağı, Mehmetçik, Tarım, Topçular, Yeşilova, Yenigöl, Yeşilköy mahalleleri ile Kepez ilçesinden Göksu, Altınova, Sinan mahalleleri ve Aksu ilçesinden Cihadiye, Güzelyurt, Soğucaksu, Konak, Hacıaliler, Macun, Barbaros, Çalkaya, Solak, Pınarlı mahallelerini kapsıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tercihleri evet oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN