Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'nın projeleri Hükümet programında

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, önceki gün açıkladığı 62'nci Hükümet Programı içerisinde Antalya'da hayata geçirilecek yatırımlara özel bir yer ayırması kentte büyük heyecan yarattı

Giriş Tarihi: 3.9.2014
Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 62'nci Hükümet Programı'nda Antalya'ya özel bir yer ayrılması, kentin ileri gelenleri tarafından memnuniyetle karşılandı. 62'nci Hükümetin Programı'nda, "Ülkede ilk kez organizasyonu yapılacak 2016 Antalya Botanik Expo'su ile ilgili çalışmalar süresi içinde tamamlanacak. Eskişehir- Antalya hızlı demiryolu hatlarının yapım çalışmalarına başlanacak. Tarım sektöründe verimliliği arttırarak 150 milyar dolar tarımsal hasıla ile dünyanın ilk 5 ülkesi arasında yer almak ve tarımsal ürün ihracatını 40 milyar dolar seviyesine çıkarmak" ibarelerinin yer alması kentte heyecan yarattı.

BEKLENTİ BÜYÜK

AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse, 27 Ağustos'ta yapılan büyük kongrenin hemen ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Antalya'nın beklentilerini konuşma şansını yakaladıklarını belirterek, "Kendisinin Antalya'ya olan ilgisini biliyoruz ve Antalya'yı ilgilendiren meseleler ile ilgili bir takım aktarımlarda bulunmuştuk. Özellikle tarım konularıyla ilgili uzun bir konuşma yaptık. Kendisi bizden kapsamlı bir rapor istedi. Şu an arkadaşlarımız ile birlikte bu raporu hazırlıyoruz. Beklentimiz büyük" dedi.

YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Başbakan Davutoğlu'nun EXPO'ya büyük önem verdiğini aktaran Köse, "EXPO'nun önemini Sayın Başbakanımız biliyorlar zaten ve aynı zamanda Antalya ile ilgili başka projeler de söz konusu. Kendisi Konya Milletvekili olduğu için Antalya ile çok yakından ilgileniyor. Antalya'nın meselelerini en az Antalyalılar kadar takip ediyor. Bu anlamda ilerleyen günlerde ciddi bir destek bekliyoruz. Kendisi Torosların bir evladı olduğu için tarım konusunda özel beklentiler var. Bu anlamda bir çalışma olacağını da biliyoruz. EXPO'ya önem verilmesi bölgemiz açısından çok önemli" ifadelerini kullandı.

BAŞKA PROJELER DE VAR

Hükümetin yatırım programında Antalya'ya özel bir yer ayırmasının çok önemli bir gelişme olduğuna dikkat çeken Köse, "Bu gelişmeler bizi oldukça sevindiriyor. Hükümetin programı içerisine Antalya'yı ilgilendiren konuların somut olarak girmesi son derece güzel. Biz bu programın içerisinde olmayan başkaca yatırımların da hükümetimiz eli ile Antalya'ya ulaşmasını sağlamak için çalışıyoruz. Antalya'nın bunu yapacak hem birikimi hem de lobisi mevcut" şeklinde konuştu.

HIZLI TREN HATTI

Antalya'ya büyük katkı sağlayacak Eskişehir-Antalya hızlı tren hattının halen devam eden çalışmaları hakkında bilgi veren AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, "Hattın bütün proje çalışmaları ve uygulama projeleri tamamlandı ve Eskişehir-Kütahya hattının uygulanmasına başlandı. Bizi ilgilendiren ikinci hat olan Antalya- Manavgat- Konya-Nevşehir-Kayseri hattının da bütün mühendislik projeleri bitti. Viyadükler, köprüler, tüneller nerelerden geçecek belli oldu. Maliyet ve keşif bedelleri çıktı. Eskişehir-Antalya hattının keşif bedeli 9 milyar lira, Antalya-Manavgat-Konya-Nevşehir hattının keşif bedeli ise 11 milyar lira" dedi.

YÜKSEK TEKNOLOJİ

Söz konusu ikinci hattın uygulama projesinin başladığını vurgulayan Milletvekili Sadık Badak, "Bu yatırımlar çok yüksek teknolojiye sahip olduğu için minimum 5 yıl süren yatırımlar. Rampaların yüzde biri geçmemesi gerekiyor ve hattın imalatı bu sebeple çok hızlı ilerleyemiyor. Bizim arzumuz bu projeyi 2015 yılı içerisinde ihale ettirebilmek. Anadolu'dan Antalya'ya turist gelmesini sağlamak, Antalya Limanı'na orta Anadolu'nun yüklerinin gelebilmesi, Antalya yaş meyve ve sebzesinin orta Anadolu'ya gönderilmesi için yoğun çaba sarf ediyoruz" dedi.

ULAŞIM EKONOMİYİ UÇURUR
Ulaşım konusunda atılacak adımların Antalya ekonomisine büyük katkılar sağlayacağının altını çizen Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak ise, "İnşallah hükümet programına konulan yatırımlar en kısa zamanda hayat bulur. Programa bu yatırımların konulması Antalya için son derece sevindirici. Türkiye haritasına baktığımızda otoban ve hızlı trenin geçtiği tüm noktaların ekonomilerinin hızla katlandığını görüyoruz. Ulaşım bu konuda son derece önemli. Bu yüzde Antalya'nın otoban projelerine bağlantısı sanıyorum hesaplanıyor ve bir an önce hayata geçmesi lazım. Hızlı tren 100 yıllık bir hayal. Antalya'nın 2023 yılını beklemeden en kısa zamanda hızlı tren hattına kavuşması Antalya'nın zenginliğinin Anadolu'ya taşınması anlamına gelir. Bu bir Anadolu'yu turizm ile buluşturma projesidir ayrıca" diye konuştu.

EXPO'DA BÜYÜK ADIMLAR
EXPO Genel Sekreteri Selami Gülay ise alandaki çalışmaların 2015 yılı Eylül ayında çok büyük ölçüde tamamlanacağını belirterek şunları söyledi: "Sayın Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımızın büyük bir desteği var. Ayrıca Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Dışişleri Bakanı oldu. Alanın en büyük zenginliği ülke katılım sayısının artmasıdır. Dışişleri Bakanımızın bu anlamda büyük bir katkısı olacağını düşünüyoruz. Raylı sistem konusunda Sayın Menderes Türel, Sayın Bakanımız Mehdi Eker ile çok sıkı bir şekilde çalışıyor. 2015 yılının Eylül ayına kadar alandaki çalışmaların yüzde 95'ini bitirmeyi planlıyoruz. Sedde çalışmaları ve göletin membran kaplaması tamamlandı. Bu sene içerisinde kongre merkezi ve EXPO kulesini ihale edeceğiz. Aşırı sıcaklar ağaç dikimini engelliyordu, hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte dikim işlemine hız verdik. Bu yılsonu itibariyle ağaçlandırmanın da büyük bölümü bitmiş olacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'nın projeleri Hükümet programında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN