Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi buluşma

662'nci Elmalı Yeşilyayla Yağlı Pehlivan Güreşleri bugün başlıyor. 73'ü başpehlivan, bin 500'ün üzerinde güreşçi, tarihin en eski organizasyonunda er meydanına çıkacak

Giriş Tarihi: 5.9.2014
Bu yıl 662'ncisi gerçekleşecek olan Elmalı Yeşilyayla Pehlivan Güreşleri'nin basın toplantısı Su Otel'de yapıldı. Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Mithat Yolcu ve Güreş Ağası Cemal Ekşioğlu'nun katıldığı basın toplantısında, yağlı güreşlerin ve Elmalı'nın tarihi hakkında detaylı bilgiler verildi. Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, 73 başpehlivanın katılacağı güreşlerde, bin 500'ün üzerinde pehlivanın er meydanında mücadele edeceğini açıkladı.

KIRKPINAR'DAN 9 YIL ESKİ

Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, "Elmalı, Kırkpınar'ın hemen arkasından ikinci olarak bilinir. Ama biz bunu yeterli görmüyoruz. Biz 662'yi düzenliyoruz, Kırkpınar 653'ü düzenliyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Elmalı Belediyesi olarak kol kola verdik ve bir hedef koyduk. İki, üç yıl içinde Kırkpınar kadar kendinden söz ettiren bir noktaya birlikte geleceğiz" şeklinde konuştu. Öztekin ayrıca, bu yılki güreşler için 73 başpehlivan ile anlaşma yapıldığını, Cuma namazı sonrası başlayacak olan ve 3 gün sürecek güreşlerde bin 500'ün üzerinde pehlivanın katılacağını duyurdu.

BAKANLARDAN ÇIKARMA

Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, yağlı pehlivan güreşlerinin finaline Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Genlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç'ı beklediklerini ifade etti. Öztekin, Altın Kemer sahibi başpehlivanlar ile altın kemer kazanmış efsane başpehlivanların özel hazırlanan localarda ağırlanacağını belirterek, "İlk kez böyle bir uygulama yapılacak. Ahmet Taşçı, Saffet Kayalı, Hüseyin Çoban ve Aydın Demir davetlimiz. Yolluklarını ödeyeceğiz ve özel locadan güreşleri izleyecekler" ifadelerini kullandı.

2 AY ÖNCE BAŞLADI

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Mithat Yolcu ise güreşlere maddi ve manevi olarak büyük destek verdiklerini açıkladı. Yolcu, 2 aydır çalıştıklarını belirterek, "Başkanımız Türel'in Elmalı'nın kalkınması ve tarihi güreşlerin kamuoyuna tanıtılması, festival havasında geçmesi için talimat verdi. Bu güreşlerin öncekilerden çok farklı olduğunu göreceksiniz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi buluşma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN