Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elmalı Okulu'nun

Elmalı Yeşilyayla Yağlı Pehlivan Güreşleri'nin 662'ncisinde başpehlivanlığı, Mehmet Yeşilyeşil'i yenen Muratpaşa güreşçisi Orhan Okulu kazandı

Giriş Tarihi: 8.9.2014
Bu yıl 'Türk'ün İlk Er Meydanı Elmalı' sloganıyla 662'nci kez düzenlenen Elmalı Yeşilyayla Yağlı Pehlivan Güreşleri'nde başpehlivan Orhan Okulu oldu. 3 gün süren güreşlere Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Milletvekili Hüseyin Samani, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, Elmalı Yeşilyayla Güreş Ağası Cemal Ekşi ile çok sayıda davetli katıldı.

KIRKPINAR'DAN ESKİ

Elmalı Belediye Başkanı Öztekin, Yeşilyayla Yağlı Pehlivan Güreşleri'nin Türkiye'nin en eski spor organizasyonu olduğunu belirterek bakan ve belediye başkanlarının katılmasının kendilerine mutluluk verdiğini söyledi. Tarihi Kırkpınar güreşlerinin ardından Elmalı Yeşilyayla Yağlı Pehlivan Güreşleri'nin Türkiye'nin en önemli ikinci güreş organizasyonu olduğunu kaydeden Öztekin, "Ama biz ikinciliği kendimize yeterli bulmuyoruz. Tarih itibariyle 662'ncisini düzenliyoruz. Elmalı, Kırkpınar'dan 9 yıl daha öncedir" dedi.

BU YIL ÖDÜL 493 BİN TL

662'nci Elmalı Yeşilyayla Yağlı Pehlivan Güreşleri için 73 başpehlivanla anlaşma yaptıklarını kaydeden Öztekin, Kırkpınar'da bu sayının 59 olduğunu söyledi. Elmalı'da farklı boylarda yaklaşık 1500 pehlivanın er meydanında ter döktüğünü belirten Başkan Öztekin, geçen yıl 274 bin TL olan Elmalı Yeşilyayla Yağlı Pehlivan Güreşleri'nin yolluk ve ödüllerinin bu yıl 493 bin TL'ye yükseldiğini de aktardı. Öztekin, bununla birlikte 40 bin TL'yle sınırlı güreş esnasında kullanılacak ayrı bir ödülün de bulunduğunu söyledi.

EFSANELER UNUTULMADI

Türkiye'nin dört bir yanından gelen 73 başpehlivanın terinin son damlasına kadar kıyasıya mücadele ettiği Elmalı Yeşilyayla Yağlı Pehlivan Güreşlerinin yeni ağası ise 150 bin lira ile Elmalılı işadamı Muammer Ak oldu. Güreşlerde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ya plaket verdi. Başkan Türel, organizasyonun 'vefa konukları' olan ve efsane olan eski başpehlivanlara da birer plaket sundu.

OKULU KAZANDI

662'nci Elmalı Yeşilyayla Yağlı Pehlivan Güreşleri'nde 3 gün boyunca ter akıtan birbirinden başarılı güreşçiler arasında Mehmet Yeşilyeşil ile Orhan Okulu finale kaldı. Kıran kırana geçen final müsabakasında normal sürede yenişemeyen iki sporcu, 5 dakikalık puan güreşinde de birbirine üstünlük kuramadı. Süresiz puanlama bölümünde rakibinin sırtını yere getiren Orhan Okulu, 662'nci tarihi Elmalı Yeşilyayla Yağlı Güreşleri'nin başpehlivanı oldu. Okulu, Elmalı'da üstüste ikinci kez mutlu sona ulaştı.

GÜREŞLERE BAKAN ÇAVUŞOĞLU VE TÜREL YAKIN İLGİ GÖSTERDİ
Bu yıl 662'nci kez düzenlenen Elmalı Yeşilyayla Yağlı Pehlivan Güreşleri'ne Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Milletvekili Hüseyin Samani ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elmalı Okulu'nun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN