Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İmam tayini yalanı

Gülen örgütünün yayın organı Zaman, Antalya'daki imamlarını korumak için yalana sarıldı. Gazete, Elmalı'dan turistik ilçe Manavgat'a tayin edilen imamı köye sürülmüş gibi gösterdi

Giriş Tarihi: 8.9.2014
Fethullah Gülen örgütünün yayın organı Zaman, Antalya'daki camilerde görevli imamlarını korumak için yalan habere imza attı. Antalya'da bir imamın Elmalı ilçesinden turistik ilçe Manavgat'ın merkezindeki bir camide görevlendirilmesini 28 Şubat uygulamalarına benzetti. Antalya Müftüsü Osman Artan, Zaman Gazetesi'nin 28 Ağustos tarihli "İmamlara 28 Şubat usulü soruşturma ve sürgün" haberi ile hutbede siyaset yapan imamı korumaya çalıştığı haberinin gerçekleri yansıtmadığını belirterek sert tepki gösterdi. Haberin maksadından saptırılarak kasıtlı yapıldığını belirten Müftü Artan, "Cami imamı görevi dışında hutbede 'Zulme karşı direnin' diyerek siyasi propaganda yapamaz" diye konuştu.

HAKKINDA 15 DİLEKÇE VAR

Antalya Müftüsü Artan, 28 Şubat usulü soruşturma yapmadıklarını belirterek adı geçen imam hakkında gazetenin yazdığı gibi tek kişinin değil 15 ayrı vatandaşın, siyaset yaptığı yönünde şikayet dilekçelerinin olduğunu söyledi. Elmalı'da Yeni Cami İmamı A.T. hakkında siyasi konularla ilgili çalışmalar yaptığı iddiasıyla soruşturma başlattıklarını belirten Artan, ardın dan muhakkik tayin edildiğini ve muhakkikin yaptığı çalışma ile İmam A.T'nin cami cemaatine siyasi iktidarı kastederek "Zülme karşı direnin" dediğinin ortaya çıktığını kaydetti. Muhakkik çalışmasının ardından bu kişinin Elmalı İlçesi'nden Manavgat Altınyaka Mahallesi Camisi'ne imam olarak atandığını açıklayan Müftü Artan, gazete haberindeki gibi köye sürgünün söz konusu olmadığını bildirdi.

HALKTAN ŞİKAYET GELİYOR

Antalya merkezde görev yapan 5 imam hakkında da siyaset yaptıkları ve paralel yapıyı övdükleri iddiasıyla kendilerine şikayetler geldiğini açıklayan Müftü Artan, durumu İlçe Müftülüğü'ne bildirdiklerini söyledi. Cami imamlarının görevleri dışında siyasi konular ile ilgili çalışmalarda bulundularsa bunun takibinin yapılarak somut deliller olduğu takdirde tahkikatın yapılmasını da istediklerini belirten Müftü Osman Artan, "Kent merkezindeki 5 cami imamıyla da ilgili muhakkik çalışması sürüyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmam tayini yalanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN