Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kötü kokuya takip

SABAH Akdeniz'in TOKİ konutlarında yaşayanların OSB'deki üretim tesislerinden yayılan kokudan şikayetini haberleştirmesi ile sorun büyük ölçüde çözüldü. Koku takibe alındı

Giriş Tarihi: 12.9.2014
SABAH Akdeniz'in Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yanındaki TOKİ konutlarında yaşayan halkın çevreye yayılan kokudan duyduğu şikayeti manşetine taşımasının ardından olumlu gelişmeler yaşandı. Haberin ardından OSB yönetimi ve Antalya Valiliği konu hakkında çalışma başlatıldığını bildirdi.

KOKU AZALDI

TOKİ konutlarında oturan yaklaşık 5 bin kişi, OSB'de üretim yapan bazı firmaların gece geç saatlerde çevreye yoğun metan gazı bıraktığını bu yüzden rahat nefes alamadıklarını iddia etmişti. Vatandaşlar kokunun kendilerinde ciddi sağlık sorunlarına yol açtığına ve hatta zehirlenme vakalarının dahi yaşandığını ileri sürmüştü. Vatandaşın şikayetlerinin SABAH Akdeniz'de yayınlanmasının ardından kokunun büyük oranda azaldığını belirten bölge halkı, zaman zaman yine koku duyulduğunu fakat firmaların gaz salım saatlerinde değişikliğe gittiğini belirtti.

SAATLER DEĞİŞTİ

Haberin yayınlanması ile birlikte kokunun büyük oranda azaldığını belirten TOKİ sakinleri, Eylül ayının ikinci haftası itibariyle yine gaz kokusu almaya başladıklarını iddia etti. Bölge halkında büyük sıkıntılara neden olan kokunun hissedildiği saatlerin değiştiğini aktaran TOKİ konutları sakinlerinden Ayşe Özel, "Haber yayınlanmadan önce koku gece 02.00-06.00 saatleri arasında yoğun bir şekilde hissediliyordu. Şikayetimizi basın aracılığıyla yetkililere ilettikten sonra koku bir anda kesildi. Yaklaşık 2 hafta sorunsuz geçti. Birkaç gün önce yine aynı kokuları almaya başladık. Fakat bu sefer sabah 07.00 itibariyle koku hissedilmeye başlandı" dedi.

OSB TAKİBE ALDI

Bölgede yaşanan sorundan haberdar olduklarını, yoğun duman ve koku bırakan tesisleri takibe aldıklarını ve haklarında şikayette bulunduklarını belirten aynı zamanda OSB Yönetim Kurulu Başkanı olan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, TOKİ konutlarında yaşayan halkın şikayetlerine duyarsız kalmadıklarını ve koku sorununu çözmek için gerekli girişimlerde bulunulduğunu belirterek "Organizedeki sanayicilerin çok hassas olması lazım ki bu sorunları yaşamayalım" dedi.

VALİLİK DE ARAŞTIRIYOR

Konunun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yakından incelendiğini belirten Valilik yetkilileri de gerekli talimatların verildiğini ve bölgede gece-gündüz ölçümler yapıldığını vurguladı. Ekiplerin yaptığı ölçümler sonucunda çevreye ve insan sağlığına zarar veren atıkları doğaya bırakan tesislerin tespit edileceği ve hakların yasal işlem yapılacağı aktarıldı.

ÖLÇÜMLER YAPILIYOR
OSB Başkanı Budak, iki üretim tesisini yakın takibe aldıklarını belirtti. Bir firmadan şikayetçi olduklarını, diğer şüpheli firma ile ilgili ölçümlerin devam ettiğini aktaran Budak, "Bir ay kadar önce bir firmayı tespit ettik ve şikayetçi olduk. Bir diğer firma ise izlemeye alındı. Özellikle kokunun yayıldığı akşam saatlerinde gidip ölçümler yapılıyor. Eğer orada da bir sıkıntı tespit edilirse Çevre İl Müdürlüğü'ne şikayet edilecek. Çünkü gerekli uyarıları yapmak ve cezaları kesmek il müdürlüğünün sorumluluğunda. Sayın Valimiz ile yapacağımız toplantıda da bu konuyu gündeme getireceğiz" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kötü kokuya takip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN