Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Saklıkent'te acil önlem

Saklıkent Kanyonu'na kurulacak Gözlem ve Sıvı Seviyesi Kontrol Merkezi ile kamera sistemi sayesinde sel felaketlerine karşı erken önlem alınacak

Giriş Tarihi: 15.9.2014
Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Seydikemer ilçesindeki Saklıkent Kanyonu'nun güvenli hale getirilmesi amacıyla çalışmalara başlandı. 20 Temmuz'da yüksek kesimlere yağan yağmur sonucu oluşan selde 2 kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda ziyaretçi de kanyonda mahsur kalmıştı. Bunun üzerine işletmeciliğini Seydikemer Belediyesi'nin yaptığı kanyonda, güvenlik önlemleri alınmaya başlandı.

KAMERA İLE KONTROL
Çalışmalar kapsamında 18 kilometrelik kanyonun başladığı noktaya kurulacak gözlem ve sıvı seviyesi kontrol merkezi ile dağlardaki bulutlanmaların gözlemlenebileceği harekete duyarlı kamere sistemi kurulacak. Buradan alınacak verilerle yüksek kesimlere düşen yağış takip edilecek.

SÜREKLİ 112 ACİL

Dik yamaçlar arasındaki zorlu parkuru, çamur banyosu ve rafting gibi adrenalin yüklü aktiviteleri bünyesinde barındıran kanyonda oluşabilecek yaralanmalara erken müdahale için de saat 10.00 ila 18.00 arasında 112 Acil Servis ekipleri de sabit görev alacak. Kanyondaki güvenlik tedbirlerini gözden geçirdiklerini belirten Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, alınacak tedbirlerle ilgili çalışma yapıldığını ifade etti.

ANONS SİSTEMİ

Otgöz, kanyonda ziyaretçilerin yürüyebileceği 3 kilometrelik alanda da aydınlatma yapılacağını ve sel riskine karşı alınan veriler ile kanyon içerisindeki ziyaretçilerin kurulacak anons sistemiyle uyarılacağına değindi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saklıkent'te acil önlem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN