Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ALG patlamasıymış

Akdeniz Üniversitesi'nden Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, Konyaaltı sahilinde denizin renginin sarı-yeşile dönüşmesinin alg patlamasından kaynaklandığını söyledi

Giriş Tarihi: 18.9.2014
Antalya'nın Konyaaltı plajında denizin aniden sarı-yeşile dönmesinin ardından ilk açıklama Akdeniz Üniversitesi'nden geldi. Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, denizin renginin sarı-yeşile dönüştüğü olayın alg patlamasından kaynaklandığını söyledi. Antalya'da denize dökülen Beşgöz Çayı, Aksu, Acısu, Kopak, Boğaçay, Sarısu gibi derelerden taşınmış besleyici elementlerin plankton çoğalmasına sebep olduğunu tahmin ettiklerini belirten Gökoğlu, "Herkes denize rahatlıkla girebilir. Hiçbir sıkıntı yok. Daha önce de karşılaştığımız durumlardan bir tanesi Zehirlenme durumu söz konusu değil, öyle olsaydı yoğun balık ölümü olurdu. Hiç kimse korkmasın, Antalya'da çok büyük atıkların girdiği bir deniz yok. Antalya'nın denizi girilebilecek nitelikte. Hiç kimse endişe etmesin" dedi.

ALG PATLAMASI

Alg'lerin denizdeki en küçük canlılar olduğunu ve besin zincirinin son halkasını oluşturduklarını belirten Gökoğlu, ilk kez bu kadar güçlü alg patlanması yaşandığını da açıkladı. Denizi besleyen çayların ağzı bu mevsimde kapandığı için içerideki suyun şiştiğini ve birden denize akmaya başlayınca bu durumun yaşandığını açıklayan Gökoğlu, "Boşalım sırasında çok fazla besleyici element deniz suyuna karışıyor ve deniz suyu sıcaklığı da uygunsa alg çok hızlı şekilde çoğalıyor. Rüzgarın etkisiyle de akıntıyla kıyıya taşınıyor. Tatlı su olduğu için de yoğunluk farkıyla suyun üstünde kalıyor. Bunlar daha önce de yaşandı ama bu kadar güçlü yaşanmadı " diyerek korkulacak bir durum olmadığına dikkat çekti. Gökoğlu, ayrıca Konyaaltı sahilinden kanalizasyon girdisinin olmadığını bu nedenle vatandaşı tehdit edecek bir durumun söz konusu olmadığını da ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ALG patlamasıymış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN